Rôzne

OBRAZOM: Žilinčania bližšie spoznávajú najznámejšiu námornú katastrofu 20. storočia

Považovali ho za nepotopiteľný! Reč je o lodi, ktorej osud sa zapísal do dejín ako najznámejšia námorná katastrofa 20. storočia. Vďaka spolupráci Žiliny a chorvátskeho mesta Rijeka sa Žilinčania teraz môžu dozvedieť viac o stroskotaní Titanicu a záchrannej akcii lode Carpathia.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Žilinčania bližšie spoznávajú najznámejšiu námornú katastrofu 20. storočia
Zdroj: TASR

So stroskotaním parníka Titanic – najznámejšou námornou katastrofou 20. storočia, sa môžu zoznámiť návštevníci výstavy Titanic – Carpathia, ktorú sprístupnili vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v Žiline.

Výstava Titanic – Carpathia, ktorú organizuje ŽSK v spolupráci s Námorným a historickým múzeom chorvátskeho pobrežia v Rijeke, potrvá v priestoroch foyer Úradu ŽSK na Komenského 48 v Žiline do 30. mája

Spolupráca s Rijekou

Výstava sa podľa riaditeľa Úradu ŽSK Pavla Holeštiaka dostala do Žiliny po poľskom Štetíne a maďarskom Segedíne vďaka spolupráci s Primorsko-goranskou župou v Rijeke. „Poznáme príbeh Titanicu, ktorý je o skromnosti, pokore, na druhej strane o veľkoleposti, ktorá sa môže zmeniť na záhubu. A takisto vieme, že loď, ktorá zachránila stroskotancov z Titanicu sa volala Carpathia. Ale, že práve táto loď vyrazila v roku 1912 z Rijeky, asi veľa ľudí nevedelo. A aj o tom je výstava,“ povedal Holeštiak.

Zachrániť sa podarilo len 712 ľudí

Mesto Rijeka a viac než 70 chorvátskych členov posádky vošli podľa hovorkyne ŽSK Hany Danovej do dejín ako aktéri dovtedy nezaznamenanej záchrannej akcie, keď vyhľadávali vyčerpaných cestujúcich a členov posádky Titanicu, ktorým sa podarilo nešťastie prežiť. „Titanic na prvú transatlantickú plavbu vyplával zo Southamptonu 10. apríla 1912. Len o štyri dni neskôr, 14. apríla 1912 o 23.40 h, narazil v rýchlosti 21,5 uzla do ľadovej kryhy a rozlomil sa na dve časti. Loď sa potopila v noci 15. apríla o 02.20 h. Z 2209 pasažierov a členov posádky sa zachránilo len 712 osôb, 1495 ľudí, vrátane 27 Chorvátov, zomrelo alebo sa utopilo,“ uviedla Danová.

Posádku Carpathie ocenili

Doplnila, že posádku záchrannej lode Carpathia ocenili bronzovou medailou a lodným dôstojníkom udelili striebornú medailu. „Kapitán Henry Rostron dostal zlatú medailu a strieborný pohár od Margaret Molly Brownovej, pasažierky prvej triedy, ktorá námornú katastrofu prežila.

Odvážny člen posádky, zachraňujúci pasažierov Titanicu, Josip Car zachránil i časť lode. Záchrannú vestu z Titanicu daroval rodnému mestu ako spomienku na 1495 cestujúcich, ktorí zahynuli v ľadovom oceáne. Jedna z piatich zachovaných záchranných viest na svete a jediná v Európe je pripomienkou na hrdinov Carpathie a priamym spojením medzi Titanicom, Carpathiou a mestom Rijeka,“ dodala Danová.

Žilinčania bližšie spoznávajú najznámejšiu námornú katastrofu 20. Storočia
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM