Zuzana Gadušová Správy

Nový tunel Žilina: Pozrite, aké bude mať parametre a kedy ju chcú dokončiť

Onedlho sa začne raziť ďalší veľmi významný tunel pre severné Slovensko a hlavne pre Žilinčanov. Podľa stavbárov to bude jeden z najťažších diaľničných úsekov diaľnice D1. Pozrite si všetky podrobnosti.

Ilustračný obrázok k článku Nový tunel Žilina: Pozrite, aké bude mať parametre a kedy ju chcú dokončiť
Zdroj: TASR

Prednedávnom sme vám priniesli informácie o začatí razení tunela na diaľnici D3v článku Dobrá správa pre ťažko skúšaných žilinských vodičov: Na D3 začali raziť nový tunel!. Od 05. novembra 2014 sa pri Žiline začne raziť ďalší tunel, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. „Slávnostný zahájenie razenia tunela bude zahŕňať osadenie sošky sv. Barbory. Zúčastnia sa predstavitelia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Národnej diaľničnej spoločnosti a ďalších hostia,“ uvádza sa na stránke národnej diaľničnej spoločnosti. Začiatok slávnostného otvorenia, oficiálne zahájenie razenia tunela sa uskutoční dňa 05.11.2014 o 14:00 hod. v mieste stavby pri západnom portáli. Zmluvné ukončenie výstavby je naplánované 01/2018.

Odkiaľ kam tunel povedie?

Celková dĺžka tunela bude po dokončení 687 metrov. „Pri stavbe sa vyrazí takmer 125 000 m3. Tunel bude vybavený moderným komunikačným a monitorovacím systémom. Diaľničný tunel Žilina začína v katastrálnom území Bánová, odkiaľ bude pokračovať ponad údolie rieky Rajčanky,“ uvádza ďalej stránka národnej diaľničnej spoločnosti.

Je to jeden z najťažších diaľničných úsekov

„Tunel Žilina je súčasťou viac ako 11 kilometrového diaľničného úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Ide o jeden z najťažších diaľničných úsekov, ktorý bude z väčšej časti vedený estakádami a tunelmi. Na úseku bude 11 mostných objektov v celkovej dĺžke 3 680 metrov. Okrem tunela Žilina je súčasťou úseku aj 2 367 metrov dlhý tunel Ovčiarsko" ďalej sa uvádza na stránke národnej diaľničnej spoločnosti.

Pomôže nie len vodičom ale aj..

Popri úspore času, pohonných látok a znížení nehodovosti prinesie nová diaľnica aj zmiernenie negatívnych účinkov na kvalitu života obyvateľov. „Žilinčanom diaľnica pomôže s odbremenením dopravy. Po ukončení výstavby úseku D1 sa vytvoria podmienky k podstatnému odľahčeniu dopravy na cestách I/18 a I/64 a tým sa prispeje k vytvoreniu lepších životných podmienok pre Dolný Hričov a Žilinu," dodáva národná diaľničná spoločnosť.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM