Nové rebríčky slovenských nemocníc sú vonku: Ako je na tom tá žilinská?

Na svete sú nové rebríčky slovenských nemocníc. Pozreli sme sa na hodnotenie tej žilinskej aj na to, na ktorú priečku sa vyšplhala.

Soňa Vanovčanová
Ilustračný obrázok k článku Nové rebríčky slovenských nemocníc sú vonku: Ako je na tom tá žilinská?
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil najnovšie rebríčky slovenských nemocníc podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2013–2016. INEKO hodnotil nemocnice v dvoch kategóriách – štátne univerzitné a fakultné nemocnice a všeobecné nemocnice.

Hodnotili aj žilinskú nemocnicu

V kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc sa na prvom mieste s ratingom 58,5 umiestnila Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku – FN, druhú priečku obsadila Fakultná nemocnica v Nitre (57,9) a tretia skončila banskobystrická Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta (57,0).

Najlepší rating v kategórii všeobecných nemocníc, a to 74,9, získala Ľubovnianska nemocnica n.o., druhou najlepšou medzi všeobecnými nemocnicami je podľa rebríčka Nemocnica Košice – Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica s ratingom 67,3 a tretie miesto patrí Nemocnici Poprad a.s. (62,4).

Do kategórie fakultných nemocníc patrí aj tá žilinská. Hodnotená bola spolu s desiatimi ďalšími nemocnicami a skončila na chvoste rebríčka, ako 11., posledná v poradí s ratingom 25,1. Najvyššie skóre dosiahla nemocnica v ukazovateli Hospodárenie, a to 46, za Spokojnosť pacientov dostala hodnotenie 23, v ukazovateli Indikátory kvality 22 a Transparentnosť bola ohodnotená známkou 8.

Upozornenie

Keďže ešte nie sú údaje zo systému DRG o náročnosti diagnóz hospitalizovaných pacientov v jednotlivých nemocniciach (tzv. Case Mix) dostatočne validné, nemožno ich zatiaľ použiť na „rizikové váženie“ niektorých ukazovateľov kvality, a preto nemožno brať výsledky ocenenia Nemocnica roka 2017 ako komplexný obraz o kvalite zdravotníckych zariadení. Bez tzv. rizikového váženia, teda zohľadnenia stavu pacienta pri vstupe, sa môže stať, že nemocnice s komplikovanejšími prípadmi môžu byť znevýhodnené, a preto nemusia byť vždy priamo porovnateľné s ostatnými zariadeniami, kde prevládajú ľahšie diagnózy.
INEKO preberá dáta od zdravotných poisťovní, zdravotníckych zariadení, MZ SR, VÚC, ÚDZS a ďalších inštitúcií, a preto nemôže garantovať a niesť právnu zodpovednosť za správnosť použitých originálnych dát. Prípadné chyby sa snaží zisťovať a po ich verifikovaní relevantnými inštitúciami aj priebežne odstraňovať.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Odporúčame