Soňa Vanovčanová Rôzne Správy

Nové rebríčky slovenských nemocníc sú vonku: Ako je na tom tá žilinská?

Na svete sú nové rebríčky slovenských nemocníc. Pozreli sme sa na hodnotenie tej žilinskej aj na to, na ktorú priečku sa vyšplhala.

Ilustračný obrázok k článku Nové rebríčky slovenských nemocníc sú vonku: Ako je na tom tá žilinská?
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil najnovšie rebríčky slovenských nemocníc podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2013–2016. INEKO hodnotil nemocnice v dvoch kategóriách – štátne univerzitné a fakultné nemocnice a všeobecné nemocnice.

Hodnotili aj žilinskú nemocnicu

V kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc sa na prvom mieste s ratingom 58,5 umiestnila Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku – FN, druhú priečku obsadila Fakultná nemocnica v Nitre (57,9) a tretia skončila banskobystrická Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta (57,0).

Najlepší rating v kategórii všeobecných nemocníc, a to 74,9, získala Ľubovnianska nemocnica n.o., druhou najlepšou medzi všeobecnými nemocnicami je podľa rebríčka Nemocnica Košice – Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica s ratingom 67,3 a tretie miesto patrí Nemocnici Poprad a.s. (62,4).

Do kategórie fakultných nemocníc patrí aj tá žilinská. Hodnotená bola spolu s desiatimi ďalšími nemocnicami a skončila na chvoste rebríčka, ako 11., posledná v poradí s ratingom 25,1. Najvyššie skóre dosiahla nemocnica v ukazovateli Hospodárenie, a to 46, za Spokojnosť pacientov dostala hodnotenie 23, v ukazovateli Indikátory kvality 22 a Transparentnosť bola ohodnotená známkou 8.

Upozornenie

Keďže ešte nie sú údaje zo systému DRG o náročnosti diagnóz hospitalizovaných pacientov v jednotlivých nemocniciach (tzv. Case Mix) dostatočne validné, nemožno ich zatiaľ použiť na „rizikové váženie“ niektorých ukazovateľov kvality, a preto nemožno brať výsledky ocenenia Nemocnica roka 2017 ako komplexný obraz o kvalite zdravotníckych zariadení. Bez tzv. rizikového váženia, teda zohľadnenia stavu pacienta pri vstupe, sa môže stať, že nemocnice s komplikovanejšími prípadmi môžu byť znevýhodnené, a preto nemusia byť vždy priamo porovnateľné s ostatnými zariadeniami, kde prevládajú ľahšie diagnózy.
INEKO preberá dáta od zdravotných poisťovní, zdravotníckych zariadení, MZ SR, VÚC, ÚDZS a ďalších inštitúcií, a preto nemôže garantovať a niesť právnu zodpovednosť za správnosť použitých originálnych dát. Prípadné chyby sa snaží zisťovať a po ich verifikovaní relevantnými inštitúciami aj priebežne odstraňovať.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM