Správy

Koľko miliónov eur pritieklo do Žiliny z eurofondov? Fiabáne o ambícii mesta

Županka Erika Jurinová a primátor Peter Fiabáne majú za sebou stretnutie so štátnym tajomníkom. Reč bola o peniazoch.

Ilustračný obrázok k článku Koľko miliónov eur pritieklo do Žiliny z eurofondov? Fiabáne o ambícii mesta
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Mesto Žilina dosiahlo za posledné dva roky 80-percentný nárast čerpania finančných prostriedkov z viacerých fondov Európskej únie (EÚ) a Nórskych fondov. V programovom období 2014 – 2021 je celkový objem schválených zdrojov v Žiline na úrovni vyše 18 miliónov eur. Po stretnutí so štátnym tajomníkom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI) SR Dušanom Veličom o tom informoval primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Regionálne priority

„Pociťujeme dlhodobé poddimenzovanie financovania slovenských samospráv a práve európske finančné zdroje sú možnosťou ako dofinancovať zmeny a rozvoj slovenských miest. Žilina chce byť mestom, ktoré aj v budúcnosti pritiahne ľudský potenciál,“ podotkol Fiabáne.

Štátny tajomník MIRRI sa v stredu stretol aj s predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erikou Jurinovou. „ŽSK sa chce stať aktívnym partnerom pri príprave operačného programu Slovensko. Vnímame, že sme síce prizývaní k pripomienkovému konaniu, avšak pri tvorení základnej koncepcie či filozofie na národnej úrovni, žiaľ, kraje často chýbajú. Tu jednoznačne voláme po aktívnom zapojení,“ zdôraznila Jurinová s tým, že samosprávny kraj chce predísť tomu, aby sa v novom operačnom programe Slovensko nezabudlo na regionálne priority.

Efektívne čerpanie

„Slovensko potrebuje koordinované a cielené investície v regiónoch. V každom regióne by sme radi videli regionálny rozvojový trojuholník, ktorý by prepojil biznis sféru a univerzitný výskum so štátnou a verejnou správou. Len to je cesta k napredovaniu,“ povedal štátny tajomník MIRRI.

O nastavení efektívneho čerpania eurofondov v novom programovom období, podpore vedy, výskumu a inovácií z eurofondov a podpore malého podnikania diskutoval Velič v stredu aj so starostkou obce Korňa Mariannou Bebčákovou a s rektorom Žilinskej univerzity v Žiline Jozefom Jandačkom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM