Správy

Keď je testovanie zážitok: V Žiline vznikla unikátna výstava priamo na odbernom mieste, VIDEO

Galérie kvôli zúriacej pandémii navštíviť nemôžeme, v Žiline však vznikol originálny nápad, ako príde umenie priamo za ľudmi.

Ilustračný obrázok k článku Keď je testovanie zážitok: V Žiline vznikla unikátna výstava priamo na odbernom mieste, VIDEO
6
Galéria
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Diela viac ako 50 popredných slovenských a českých výtvarníkov prezentuje výstava v centre na Poštovej ulici v Žiline, ktoré je miestom pravidelného testovania na ochorenie COVID-19. Podľa organizátorov zo žilinskej Galérie Genius loci je to jediná možnosť, ako počas lockdownu dostať umenie priamo k ľuďom.

Mesiace príprav

Výstavu československého súčasného umenia sa im podarilo zrealizovať po trojmesačnej príprave. „Na kľúč zorganizovali toto podujatie a namiešali výborný koktail umenia. Pre mňa ako mladú výtvarníčku to bola veľká výzva a pocta pracovať s dielami významných výtvarníkov. Predsa, keď ľudia nemôžu ísť za umením, umenie prišlo za nimi,“ povedala galeristka Lucia Brezovská.

„Z množstva zvučných mien je to napríklad Jana Brisudová, Michael Rittstein, Róbert Brun, Peter Cvik, Lubomít Typlt, Kateřina Šedá, Pasta Oner, Ladislav Černý, Viktor Frešo, Martin Matoušek, Josef Velčovský, Jan Padyšák, Stano Lajda, Lucia Rubeljová a Josef Duchan,“ doplnila Brezovská.

Podpora umelcov

Verejnosť si bude môcť pozrieť diela aj na internete a kúpiť si ich v aukcii. „Toto je možnosť ako pomôcť výtvarníkom počas koronakrízy,“ podotkol Patrik Groma z Galérie Genius loci.

Výstava potrvá takmer dva mesiace.*** „Všetci sa tešíme, že sa nám podaril projekt s presahom do Českej republiky. Naše sny sa menia na skutočnosť a nekončia sa. Na jeseň totiž pripravujeme pokračovanie výstavy,“*** dodal za organizátorov Patrik Martaus.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Aktuality zo Žiliny a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM