Igor Petrík Správy

Infikované kliešte v našom kraji: Toto je podrobný zoznam LOKALÍT, kde sa vyskytujú

Kliešte už začali byť aktívne, preto vonku treba mať oči na stopkách. Minule sme vám ukázali, kde pri našom meste sa vyskytujú nakazené kliešte, tentoraz si pozrite zoznam ohnísk kliešťovej encefalitády v celom Žilinskom kraji!

Ilustračný obrázok k článku Infikované kliešte v našom kraji: Toto je podrobný zoznam LOKALÍT, kde sa vyskytujú
Zdroj: TASR

Pri prechádzkach prírodou by ste si mali v najbližších mesiacoch dávať obzvlášť pozor na kliešte, ktoré začínajú byť aktívne pri teplote od ôsmich do desiatich stupňov. Hygienici upozorňujú, že ľudia by si mali do prírody obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi. Vhodné je aj použitie repelentov či očkovanie ako prevencia.

Prisatého kliešťa možno z tela najjednoduchšie odstrániť pinzetou čo najbližšie pri koži. Odborníci ho odporúčajú vykývať, nie vytočiť. „V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Výskyt kliešťov je typický pre obdobie od apríla do októbra. Nachádzajú sa na celom Slovensku, nie všetky sú však nosičom vírusu kliešťovej encefalitídy, nakazené sú predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Pred pár dňami u našich čitateľov vyvolal veľký ohlas článok s lokalitami výskytu nakazených kliešťov pri Žiline. Rozhodli sme sa vám preto priniesť aj zoznam ohnísk kliešťovej encefalitídy v celom Banskobystrickom kraj okres za okresom. Pozorne si preto preštudujte tento prehľad:

Ohniská kliešťovej encefalitídy v Žilinskom kraji

Okres Ohniská kliešťovej encefalitídy
Žilina Žilina – oblasť Hradisko, oblasť Dubeň, k.o. Nededza – Kotrčina Lúčka
Bytča k.o. Petrovice
Čadca na pravom brehu dolného toku rieky Kysuca v oblasti medzi Krásnom nad Kysucou a Kysuckým N. Mestom, oblasti Javorníkov (lokalita Kasárne, obec Makov a priľahlé rekreačné územia)

Zdroj: tasr/Dnes24

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie