Webnoviny - Rôzne

Historická fara v Žiline ustúpila investorovi. Ľudia smútia

S historickou Starou farou v centre Žiliny, ktorá musela ustúpiť výstavbe obchodno-zábavného centra Mirage, sa v nedeľu večer prišla rozlúčiť necelá stovka Žilinčanov.

Za zvukov piesní Karla Kryla držali v rukách okrem horiacich sviečok aj transparenty „Mirage= infarkt srdca Žiliny“, „Pán primátor, kde je sľubovaná fara?“ či „Včelín patrí do lesa a nie na Farské schody“. Podľa iniciátorov sviečkovej manifestácie investor obchodno-zábavného centra nerešpektoval požiadavku na rozobratie a znovu postavenie Starej fary, naopak, brutálne ju zbúral.

„Stavbou obchodného centra Mirage došlo k úplnému znehodnoteniu starej mestskej pamiatkovej rezervácie. Stavebník nerešpektoval požiadavku na rozobratie a znovu postavenie starej fary, naopak, brutálne ju zbúral bagrami, následne staval obchodné centrum a porušoval pritom vedome stavebné povolenie. Napriek tomu, že primátor v roku 2008 sľuboval, že bude znovu postavená, vyzerá to tak, že fara už nikdy stáť nebude a investor si robí, čo sa mu zachce. Nedodržiava stavebné povolenie a výsledok vidíme v tom, že dnes máme v centre pamiatkovej rezervácie obrovskú masu betónu, ktorá sa sem absolútne nehodí,“ uviedol pre agentúru SITA jeden z organizátorov sviečkovej manifestácie fotograf Milan Veliký.

Neskolaudované obchodno-zábavné centrum Mirage za zhruba 38 miliónov eur otvoria pre verejnosť v pondelok. Nedeľnú sviečkovú manifestáciu- Poslednú rozlúčku so žilinskou Starou farou organizovali občianske združenie Za krajšiu Žilinu a Nadácia POLIS. Investor obchodného centra George Trabelssie sa k manifestácii vyjadrovať nechcel. „Nechcem sa vyjadrovať k predvolebnej kampani istých pánov,“ povedal Trabelssie, ktorý pôvodne prisľúbil, že po dokončení obchodného centra postaví na rovnakom mieste vierohodnú napodobeninu žilinskej Starej fary.

„Je to na úradoch, my sa k tomu nemôžeme vyjadrovať. Plocha tam je pripravená, kedykoľvek sa vie rozobrať a postaviť. Máme stanovisko pamiatkového úradu, ktorá hovorí, že by tam nemala stáť, máme stanovisko iných historikov, ktorí hovoria, že by tam nemala stáť. Sú názory, že by mala, sú názory, že by nemala. Základ je, že cirkev má svoju novú faru vedľa kostola a má svoj biskupský úrad, má kde slúžiť ľudu a má kde slúžiť veciam. Repliky a iné veci je vec názoru. Čo sa týka fary je to vec úradu,“ povedal Trabelssie.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM