Správy

Galéria slávy unikátnej obce: Čičmany spomínajú aj na svojich velikánov

Projekt má pripomínať slávu osobností obcí v žilinskom regióne.

Ilustračný obrázok k článku Galéria slávy unikátnej obce: Čičmany spomínajú aj na svojich velikánov
Zdroj: TASR

Čičmiansku galériu slávy predstavilo v pondelok Krajské kultúrne stredisko (KrKS) v Žiline na svojej internetovej stránke a na sociálnej sieti. Podľa riaditeľa KrKS Petra Ničíka predstavuje projekt Galéria slávy osobnosti obcí v žilinskom regióne.

Doplnil, že prvá edícia priblížila v piatich častiach Terchovskú galériu slávy. „Našou ambíciou je nielen vzdať poctu ľuďom, ako boli slovenský Sokrates – Adam František Kollár z Terchovej, alebo Jozef Ignác Bajza, ktorý sa narodil v Predmieri. Okrem takýchto velikánov chceme predstaviť aj osobnosti, o ktorých bežne veľa ľudí nevie. A vzdať im poctu,“ podotkol Ničík.

Čičmianski velikáni

„Aj v Čičmanoch sme našli velikánov, ako bol hudobný vedec Jozef Kresánek, ktorý sa tu priamo narodil. A ďalších významných ľudí, ktorí sa síce v Čičmanoch nenarodili, ale venovali im kus života. Napríklad architekt Dušan Jurkovič, alebo etnograf a filmár Karol Plicka. A ľudí, spojených s tradičnou ľudovou tvorbou, ktorí tu takisto zanechali svoju pečať. Napríklad rezbár Vít Pieš, alebo niekoľko výšivkárok,“ povedal riaditeľ KrKS.

Pripomenul, že Čičmany sú originálne svojou architektúrou. „Práve tou, ktorú Dušan Jurkovič spoluobjavil a prezentoval na československej národopisnej výstave v Prahe. V súčasnosti sú Čičmany známe aj festivalom, na ktorom sa posledný septembrový víkend stretávajú fujaristi z celého Slovenska. Je to veľmi komorné podujatie s domáckou atmosférou a nefalšovaným vzťahom k tradícii. V septembri sa fujaristi zídu už na 15. ročníku,“ dodal Ničík.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy a zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM