Tomáš Batiz Správy

Dobrá správa: Dlho očakávaná lávka v Žiline je funkčná! FOTO

Oceľovú lávku cez rieku Kysuca je oficiálne dokončená. Prečítajte si ďalšie detaily.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa: Dlho očakávaná lávka v Žiline je funkčná! FOTO
3
Galéria
Zdroj: Mesto Žilina

Podľa hovorkyne mesta Žilina Barbory Zigovej nahradila pôvodnú lanovú lávku, ktorá bola dlhodobo v nevyhovujúcom stave. Doplnila, že stavebné náklady na vybudovanie lávky, ktorá bude slúžiť chodcom a cyklistom, dosiahli takmer 553.000 eur. „Celú sumu hradilo mesto z vlastného rozpočtu. So stavebnými prácami sa začalo v októbri minulého roka a stavbu realizovala spoločnosť EUROVIA SK. Novú lávku dokončili vo februári 2019 a od 9. apríla bola po právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia odovzdaná do užívania,“ dodala Zigová.

„Minulý týždeň sa uskutočnila prvá vstupná prehliadka za účasti oprávnených osôb na posúdenie jej stavu. Aj to bolo dôvodom, prečo sme čakali s otvorením,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Nová lávka je podľa Zigovej dlhá 76,5 metra a široká približne 2,8 metra. „Súčasťou lávky je osvetlenie, vďaka ktorému bude priechod bezpečnejší aj počas večerných či skorých ranných hodín,“ podotkla.

„Som veľmi rád, že sa nám spoločne podarilo vybudovať novú lávku, pretože to bol dlhoročný sen obyvateľov Vrania i Brodna. Lávka dnes svojou architektúrou vytvára nezameniteľnú dominantu týchto mestských častí. Oproti predchodkyni je neporovnateľne bezpečnejšia, no hlavne pohodlnejšia a v neposlednom rade je určená aj pre cyklistov,“ doplnil žilinský primátor.

Podľa poslanca Mestského zastupiteľstva v Žiline Jána Pažického sa obyvatelia obidvoch mestských častí dožadovali novej lávky už niekoľko rokov, pretože majú spoločnú základnú i materskú školu, poštu či farnosť. „Ďakujem za pochopenie miestnym obyvateľom, ktorí museli strpieť určitý nekomfort. Výsledok však stojí za to a verím, že nová lávka nám bude slúžiť aspoň tak dlho, ako tá stará,“ skonštatoval Pažický.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie