Barbara Dallosová Šport

Do Žiliny zavítajú športovci z celého sveta: Mesto bude hostiť prestížny šampionát

Miesto konania juniorských majstrovstiev sveta v hokejbale je známe. Žilina sa už na svoju veľkú úlohu pripravuje.

Ilustračný obrázok k článku Do Žiliny zavítajú športovci z celého sveta: Mesto bude hostiť prestížny šampionát
Zdroj: TASR

Majstrovstvá sveta v hokejbale juniorov U16 a junioriek U20 bude tento rok od 2. do 5. júla hostiť mesto Žilina. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Slovensko podľa jeho slov prijalo organizáciu podujatia vlani v novembri na pôde Medzinárodnej hokejbalovej federácie (ISBHF) a kandidatúru Žiliny následne odhlasoval výkonný výbor Slovenskej hokejbalovej únie (SHbÚ).

Športovci z celého sveta

„Oslovili sme aj Poprad aj Liptovský Mikuláš, Žilinčania nám vyšli v ústrety veľmi operatívne. Ale rozhodla aj infraštruktúra, Žilina má hlavnú aj tréningovú plochu vedľa seba, čo nám veľmi pomôže," uviedol Július Száraz, generálny sekretár SHbÚ.

Primátor Peter Fiabáne uviedol, že mesto prijalo rozhodnutie hokejbalovej únie na uskutočnenie majstrovstiev v Žiline s nadšením.

„Sme radi, že sa hokejbalisti rozhodli pre naše mesto. Myslím si, že aj zaslúžene, pretože tradícia hokejbalu v Žiline je veľmi silná. Máme s organizáciou podujatí na najvyššej úrovni skúsenosti, aj tento rok ich bude u nás viacero. My sme veľmi ústretoví a radi pomôžeme. Je to, samozrejme, veľké zviditeľnenie mesta, keďže na podujatie prídu športovci z celého sveta,“ uviedol primátor.

Žilina ako bašta hokebalu

Slovenské juniorské výbery budú mať na júlovom šampionáte najvyššie ciele, odniesť si chcú zlaté medaily. „Favoritky na titul sú okrem nás aj Češky, Kanaďanky či Američanky. Chceme postaviť silný tím, s dievčatami pracujeme už tri roky a verím, že nám na ceste za titulom pomôžu aj fanúšikovia atmosférou, ktorú vytvoria. Získali sme najskôr bronz, potom striebro, takže postupku by sme chceli dokončiť práve v Žiline,“ informoval tréner národného tímu žien a junioriek Marián Hambálek.

Žilinský hokejbalový odchovanec a trojnásobný majster sveta Róbert Kašša sa nádeja, že majstrovstvá sveta budú nielen športovou, ale aj spoločenskou udalosťou. „Žilina je bašta hokejbalu, mestská liga sa tu hrá nepretržite 30 rokov a vychovali sme množstvo reprezentantov. Máme v pláne urobiť hokejbalové mestečko pri štadióne, kde budú atrakcie, stánky a podobne. Vytvoríme priestor, aby sa hráči mohli aj vzájomne spoznať, vymeniť si skúsenosti a kontakty,“ poznamenal Kašša, ktorý je člen Siene slávy ISBHF a SHbÚ.

Svetové juniorské šampionáty sa od roku 2008 konajú každé dva roky, od roku 2016 sa hralo v kategóriách U16, U18 a U20. Pred dvomi rokmi sa U16 oddelila a po návrhu ISBHF sa majstrovstvá sveta v tejto kategórii konajú každý rok. Pridali k nim aj juniorky, na šampionátoch sa striedajú výbery U20 a U18.

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie