Zuzana Vajayová Rôzne

ŽSK ukončil trojročný projekt obnovy cyklotrás a turistických trás

Pešie trasy, cyklotrasy, turistické trasy či náučné chodníky opravené, zrekonštruované alebo nanovo vyznačené vďaka trojročnému projektu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

Obnova a modernizácia cykloturistických a peších turistických trás v Žilinskom kraji dnes predstavili na pôde Úradu ŽSK v Žiline zástupcovia piatich regiónov samosprávneho kra­ja.

Podpredseda ŽSK Jozef Štrba pripomenul, že v rámci celého Slovenska je 9000 kilometrov cyklistických trás, z toho na území ŽSK je 2300 kilometrov. „Na území Žilinského kraja je teda viac ako 25 percent všetkých cyklotrás v rámci celej SR. Obdobná situácia je aj pri peších turistických trasách, kde takisto viac ako 25 percent peších turistických trás sa nachádza práve na území Žilinského kraja,“ informoval Štrba.

ŽSK vyčlenil podľa Štrbu v rámci trojročného projektu sumu takmer 150.000 eur na obnovu značenia a povrchov v rámci celého samosprávneho kraja. „Veľmi aktívne nám pomáhali rôzne kluby slovenských turistov, záujmové organizácie a občianske združenia. Spolupráca bola vynikajúca aj vzhľadom na to, že finančné prostriedky, ktoré prostredníctvom samosprávneho kraja išli konečným realizátorom opravy značenia a povrchov, neboli dostačujúce. Veľa aktivity a veľa prác, ktoré realizovali pri obnove, nebolo zaplatených a bola to ich dobrovoľná činnosť, za čo im patrí veľká vďaka,“ skonštatoval Štrba.

Upozornil, že ŽSK získal ďalších 150.000 eur na prípravu budovania nových cyklotrás v rámci celého Žilinského kraja. „Nie na jestvujúcich komunikáciách, ale samostatných cyklistických cestičiek. Pripravili sme pre mestá a obce, rôzne klastre alebo združenia cestovného ruchu možnosti pre realizáciu cyklotrás buď v ich katastroch alebo spojením úsilia našej samosprávy a ich miestnej samosprávy. Prvým konkrétnym výsledkom v rámci druhého projektu je aktuálne realizovaná úprava cyklotrasy okolo Vodného diela Žilina smerom k Budatínskemu hradu. S ambíciou spojiť ho cyklistickou trasou s hradom Strečno. A s možnosťami odbočenia do terchovskej doliny, rajeckej doliny, na Kysuce, aby sa vytvárali aj v rámci kraja určité strediská podpory cyklistického ruchu,“ dodal Štrba.

Zdrpj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM