Rôzne Správy

Zmena v poskytovaní rýchlej lekárskej pomoci aj v našom okrese: Jurinová kriticky, ministerstvo sa obhajuje

Zrušenie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR sa má dotknúť aj častí Žilinského okresu. Prečítajte si reakciu Ministerstva zdravotníctva.

Ilustračný obrázok k článku Zmena v poskytovaní rýchlej lekárskej pomoci aj v našom okrese: Jurinová kriticky, ministerstvo sa obhajuje
Zdroj: TASR

Zrušenie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) sa od 1. februára dotkla Rajca i susedného okresu Kysucké Nové Mesto. Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR sa zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti najmä pre obyvateľov západnej časti Žilinského kraja. Na tlačovej konferencii to v pondelok (12. februára) v Žiline povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová.

Doplnila, že RLP v Kysuckom Novom Meste a Rajci sa od 1. februára zmenili na rýchlu zdravotnú pomoc (RZP), čo v praxi znamená, že posádka bude dvojčlenná a bez lekára. „Západná časť žilinského regiónu má od 1. februára tri RLP, čiže tri výjazdové jednotky s lekárom. V rámci mesta Žilina dve, jednu pre Čadcu. Rozťahaný žilinský región – Rajeckú dolinu, Terchovskú dolinu, Kysuce, Bytčiansky okres, toto všetko majú obhospodáriť tri RLP. Naozaj veríme, že ministerstvo urobí potrebné kroky, aby sa tá dostupnosť nezhoršila,“ povedala Jurinová.

Záchranná služba je o dostupnosti

Jedna RLP v Žilinskom kraji pripadá podľa Jurinovej na 69.000 obyvateľov.

„Vyššie číslo má napríklad Bratislavský kraj, kde je 80.000 obyvateľov na jednu RLP. Ale tam je hustota obyvateľstva trikrát vyššia ako na našom území. Žilinský kraj je pritom členitý a vzdialenosti od nemocníc sú oveľa väčšie ako v Bratislave,“ podotkla predsedníčka ŽSK.

Lekár z RLP v Kysuckom Novom Meste Ivo Hybrant upozornil, že záchranná zdravotná služba je o dostupnosti. „Na Slovensku je 12 rokov rovnaký počet vozidiel pri stúpajúcom počte výjazdov a volaní. To znamená, že systematicky klesá dostupnosť,“ uviedol Hybrant.

Predsedníčka ŽSK doplnila, že ministrovi zdravotníctva poslali list, v ktorom vyjadrili aj nespokojnosť so spôsobom, akým došlo k rozhodnutiu. „Vyžiadali sme si analytické materiály, podľa ktorých rozhodovali, lebo sa nestotožňujú s tým, aké údaje máme k dispozícii. Uvidíme, ako to budú riešiť obyvatelia dotknutých regiónov, ktorí sú rozhodnutí spustiť petíciu,“ uviedla Jurinová.

Ministerstvo ruší stanice od začiatku tohto roka

MZ SR začalo rušiť stanice RLP od začiatku tohto roka.

Zmeny sa v januári dotkli Kolárova, vo februári Sabinova, Rajca, Levoče, Kysuckého Nového Mesta a Tornale. V marci príde na rad Zavar, Rovinka či Bratislava Ružinov I.

Podľa hovorkyne MZ SR Zuzany Eliášovej sa podrobnou analýzou reálnych diagnóz pacientov v rámci primárneho zásahu RLP Kysucké Nové Mesto zistilo, že iba 97 zásahov bolo indikovaných pre zásah lekára. „Zvyšných 1655 zásahov bolo na základe reálne zistených diagnóz plne zvládnuteľných posádkou typu RZP. RLP Kysucké Nové Mesto tak zasahuje len v 5,6 percentách prípadov pri primárnych zásahoch, ktoré vyžadujú v posádke ZZS lekára. To predstavuje jeden zásah indikovaný pre lekára približne raz za tri a pol dňa nepretržitej prevádzky,“ informovala hovorkyňa MZ.

Doplnila, že z dôvodu nízkej opodstatnenosti lekárskych posádok pri zásahoch v spádovej oblasti posádky RLP Kysucké Nové Mesto sú na zásahy do tohto územia často vysielané vzdialenejšie posádky RZP. „Región Kysuckého Nového Mesta a jeho blízkeho okolia je navyše dobre pokrytý okolitými posádkami RLP, ktoré majú sídlo v mieste koncového zdravotníckeho zariadenia. Dojazdové vzdialenosti okolitých posádok RLP do Kysuckého Nového Mesta sa nijako nevymykajú bežným dojazdovým vzdialenostiam posádok RLP na Slovensku (RLP Žilina 1 vzdialené 12,8 km/13 minút, RLP Žilina 2 – 13,6 km/14 minút, RLP Čadca 21 km/18 minút),“ dodala Eliášová.

Rýchla lekárska pomoc vraj nebola riadne využívaná

„Ministerstvo zdravotníctva bude nasledujúce tri mesiace situáciu podrobne monitorovať a ak sa v niektorom prípade ukáže reálna opodstatnenosť zachovania RLP, tak transformáciu RLP na RZP ešte prehodnotí. V žiadnom prípade nemá záujem znižovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ale práve naopak – transformáciou RLP, ktorá nebola dostatočne využívaná, na RZP sa skrátia dojazdové časy RZP a tým sa zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ zdôraznila hovorkyňa MZ.

„RLP (posádku s lekárom) totiž vysielalo operačné stredisko k výrazne menej prípadom ako RZP, pretože to z hľadiska indikácie nebolo potrebné. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR si túto posádku s lekárom ‚šetrilo‘ v zálohe pre prípad, ak by musela zasiahnuť. Ak budú pôsobiť v danom bode dve posádky RZP, tak budú rovnomerne využívané, a teda bude reálne dostupnejšia zdravotná starostlivosť pre pacientov. Popri tom bude v plnej miere zabezpečená RLP s lekárom na najbližšom stanovisku, ktorá bude pripravená zasiahnuť aj v regiónoch Kysuckého Nového Mesta a Rajca,“ vysvetlila Eliášová.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM