Správy

Zlý stav brala pod Strečnom má vyriešiť sanácia: Z cesty pod hradom bude vylúčená doprava

Rizikovým skalným bralom pod hradom Strečno sa zaoberala vláda. Riešením stavu má byť jeho sanácia, náklady na ňu sa majú uhradiť zo štátneho rozpočtu. Doprava na ceste pod hradom bude vylúčená.

Ilustračný obrázok k článku Zlý stav brala pod Strečnom má vyriešiť sanácia: Z cesty pod hradom bude vylúčená doprava
Zdroj: TASR

Zlý stav skalnatého brala pod hradom Strečno má vyriešiť sanácia. Hrozbou, ktorú bralo predstavuje pre dopravu či ľudské životy, sa dnes zaoberala vláda. Ministerstvu životného prostredia uložila do konca tohto roka okrem iného zabezpečiť inžinierskoge­ologický prieskum a vypracovať projekt sanácie. Celkové náklady na zlepšenie havarijnej situácie sa odhadujú na takmer 940.000 eur.

Minister životného prostredia Peter Žiga informoval, že okamžite začnú s výberom firmy, ktorá prieskum uskutoční. Hotový by mal byť do konca novembra. „Prieskum musí byť dôkladný. Vieme, že ten svah je v pohybe, a musíme vedieť vyhodnotiť, aké sú možnosti, akým spôsobom sanovať tento svah,“ ozrejmil po zasadnutí vlády. Vláda dnes materiál schválila s pripomienkou. Ministerstvo dopravy v zmysle nej posúdi alternatívu zabezpečenia frekventovanej medzinárodnej cesty prvej triedy I/18 pod bralom pomocou železobetónovej galérie. O tom, či bude takéto trvalé technické riešenie aj uskutočnené, sa podľa Žigu rozhodne až po geologickom prieskume.

Doprava pod hradom bude vylúčená

Počas prieskumu brala bude musieť byť na ceste medzi Žilinou a Martinom úplne vylúčená doprava, informoval dnes predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Prieskum budú totiž geológovia vykonávať priamo na hradnom brale. Môžu tak z neho padať na cestu skaly. „Dohodlo sa, že vylúčenie dopravy bude rozložené na niekoľko víkendov v čase, keď je najnižšia intenzita dopravy, čo je v sobotu alebo v nedeľu ráno,“ ozrejmil Blanár. Premávka by mala byť obmedzená počas viacerých víkendov, výluky začnú v októbri a potrvajú do konca novembra. „Budeme hľadať možnosti, aby sme dokázali tieto výluky počas prieskumu plynulo zvládnuť, uistil predseda ŽSK. Obchádzkové trasy povedú po cestách II. triedy, ktoré sú vo vlastníctve kraja.

Na zlý stav brala poukazuje predbežný geotechnický posudok. „Fyzický stav hornín v stene pod hradom možno definovať ako veľmi nepriaznivý a nebezpečný, a to nielen pre premávku na ceste I/18, ktorou denne prejde 28.000 až 30.000 vozidiel, keďže previsy a bloky s kubatúrou v stoviek metrov kubických sa môžu neočakávane odtrhnúť a zosunúť, ale stačí aj menší skalný úlomok, ktorý po uvoľnení, saltácii a voľnom páde môže zraniť alebo usmrtiť človeka,“ upozorňuje správa o stave brala.

Sanácia brala už raz prebehla

Materiál preto počíta s tým, že sa v rámci ďalšieho monitoringu osadí elektronický dilatometer, ktorý umožňuje on-line meranie pohybov. Realizovať sa tiež má inžinierskoge­ologický prieskum. Na základe ďalších výsledkov sa vypracuje technický návrh riešenia sanácie. Tá sa má potom zrealizovať do konca budúceho roka. V rámci sanačných prác by sa mali kotviť skalnaté previsy, sieťovať skalné brale či betónovať skalné dutiny a trhliny. Náklady sa majú uhradiť zo štátneho rozpočtu.

Sanácia skalného masívu sa realizovala aj v roku 1984. Stabilita skalnej steny sa vtedy zabezpečila hlavne mikropilótami a injektážou. Skalné previsy sa dočasne zabezpečili oceľovými lanami a rozvoľnené časti masívu sa očistili.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM