Aktualizované Krimi

Žilinský sudca rozhodol o väzbe tureckých prevádzačov

Pred pár dňami colníci zadržali v mestskej časti Budatín 78 migrantov, ktorí sa snažili dostať do Nemecka. Prevádzačov poslal sudca do väzby.

Ilustračný obrázok k článku Žilinský sudca rozhodol o väzbe tureckých prevádzačov
Foto: Soňa Vanovčanová / Zdroj: zilina.dnes24.sk

Prevádzači skončili vo väzbe

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Žilina poslal vo štvrtok (16.11.) dvoch tureckých vodičov kamiónov obvinených zo zločinu prevádzačstva do väzby. V prípade uznania viny im hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov. Informoval hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Žilina Milan Cisarik.

Doplnil, že návrh na vzatie 37-ročného a 59-ročného vodiča do väzby podal prokurátor Okresnej prokuratúry Žilina.„Sudca pre prípravné konanie návrhu prokurátora vyhovel a rozhodol o vzatí obvinených do väzby. Obidvaja obvinení, ako aj prokurátor sa vzdali práva podať sťažnosť a rozhodnutie o väzbe je právoplatné. Obaja sa priznali a svoju trestnú činnosť oľutovali. Trestného činu sa dopustili, pretože si chceli zlepšiť svoju finančnú situáciu. Podľa výpovedí mali za každého migranta prisľúbených 500 eur a pôvodne mali v každom kamióne prevážať 20 až 25 migrantov,“ povedal Cisarik.

Zadržaní migranti

Akcia, pri ktorej zadržali 78 migrantov v Žiline, vychádzala z informácií z medzinárodnej spolupráce a Slovensko nasadilo pri nej jednotku pre odhaľovanie nelegálnej migrácie. Polícia naďalej pátra po samotných organizátoroch pašovania.

V utorok (14.11.) o 00.30 h policajti v mestskej časti Budatín na Námestí hrdinov v smere do Žiliny zastavili dve za sebou idúce nákladné vozidlá. Vodičov z Turecka vyzvali, aby otvorili prívesy, zároveň prizvali aj kolegov z finančnej správy, keďže kamióny boli zaplombované. Po otvorení zistili, že okrem tovaru sa vo vozidlách vezie aj 78 mužov, žien a detí irackej, iránskej a sýrskej národnosti. Podľa prvotných informácií mali byť cudzinci naložení v Rumunsku a ich cesta mala viesť cez Maďarsko a Slovensko do Nemecka.

Budú vyhostení?

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na tlačovej konferencii v stredu (15.11.) uviedol, že 78 nelegálnych migrantov, medzi ktorými je 22 detí, 31 žien a 25 mužov, zo Slovenska pravdepodobne vyhostia. „Predpokladám, že budú postupne títo ľudia vydávaní späť, či už do krajiny svojho pôvodu, alebo do krajiny, ktorá ich ako prvá registrovala. V zmysle dublinských nariadení to bude v tomto prípade predovšetkým Rumunsko,“ povedal minister.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM