Igor Petrík Rôzne

Žilinský festival fašiangových masiek sa blíži: Prvé info, čo nás v meste čaká...

Fašiangové obdobie sa blíži a s ním aj tradičný žilinský festival fašiangových masiek. Vypukne už onedlho a je sa na čo tešiť...

Ilustračný obrázok k článku Žilinský festival fašiangových masiek sa blíži: Prvé info, čo nás v meste čaká...
Zdroj: Dnes24.sk

Špeciálnym hosťom tohtoročného Carnevalu 2015 bude víťaz medzinárodného festivalu Surva, ktorý sa koná v bulharskom meste Pernik. Ide o festival masiek, ktorý má už 48 ročnú tradíciu. „Fašiangové zvyky Bulharov sú založené na vyháňaní zlých síl a na vítaní znovuzrodenia prírody po náročnej zime. V minulom roku ste mali možnosť obdivovať ohnivo červené postavy ovešané zvoncami a zvieracími maskami s dlhými rohmi. Kto k nám príde tento rok sa dozvieme až po bulharskom festivale, ktorý sa koná v dňoch 29. januára až 1. februára v Bulharsku. V rámci spolupráce s organizátormi festivalu a Bulharským kultúrnym inštitútom nás na tomto ročníku festivalu Surva bude reprezentovať Folklórny súbor Rozsutec s tradíciou slovenského fašiangu,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.

Na čele sprievodu pôjde kráľ s kráľovnou

V historickom centre Žiliny sa bude už po jedenástykrát konať Festival fašiangových masiek Carneval 2015 a to v piatok 13. februára. Osobnosťou festivalu bude tento rok známa slovenská herečka Anna Šišková a medzinárodný rozmer festivalu potvrdia víťazi medzinárodného festivalu Surva z Bulharska.

Fašiangový sprievod začne svoju púť centrom mesta spred Mestského úradu v Žiline o 14.30 hod. a bude pokračovať po tradičnej trase cez Mariánske námestie, Farské schody, Námestie Andreja Hlinku a Národnú ulicu naspäť na Mariánske námestie, kde bude prebiehať hlavný program od 15.30 hod. Na čele sprievodu pôjde kráľovský pár, v úlohe kráľovnej festivalu sa predstaví herečka Michaela Pastorková – Závodná a kráľom bude Juraj Šoko Tabaček, ktorí budú zároveň celý festival moderovať.

Program spestria folkloristi

Po príchode sprievodu masiek na Mariánske námestie sa účastníci festivalu môžu tešiť na bohatý kultúrny program. Postupne sa predstavia FS Dúbrava (Prešov), Pupov (Terchová), FS Rozsutec (Žilina), FSk Limbora (Prečín), Oprášene krpce (Žilina), Závadské ženy (Lietava), FSK Dolina (Fačkov), Jednota dôchodcov (Zázrivá), Kysucký Lieskovec, Hôrky, SZUŠ Slovenských dobrovoľníkov (Závodie, Budatín), DFS Cipovička (CVČ Žilina), DFS Lieska (CVČ Žilina), Senior klub Priatelia, Seniori z Denného centra Andreja Kmeťa, Živena (Žilina) a DH Fatranka. V programe nebude chýbať tradičné pochovávanie basy so všetkým, čo k tomu patrí. Najstarší ženský spolok Živena si pre návštevníkov aj v tomto roku pripravil ochutnávku tradičných fašiangových dobrôt z vlastnej kuchyne.

Sprievodným podujatím bude vernisáž prác žiakov MŠ, ZŠ a ZUŠ na tému Fašiangy 2015, vo vestibule Mestského úradu v piatok 13. februára o 11.00 hod.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM