Správy Samospráva

Žilinské školy a škôlky pred začatím roka: Fiabáneho výzva rodičom

Do lavíc sa v Žiline vrátia stovky detí, štart školského roka však bude kvôli opatreniam netypický. Primátor priznáva, že to nebude veľmi komfortná situácia.

Ilustračný obrázok k článku Žilinské školy a škôlky pred začatím roka: Fiabáneho výzva rodičom
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Do prvých ročníkov základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina nastúpi 850 žiakov a do materských škôl (MŠ) 680 detí. Na brífingu o tom v stredu informoval primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Otvorenie škôl a začiatok nového školského roka sa podľa neho aj v Žiline spája so sprísnenými preventívnymi opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. „Uvedomujeme si, že to nebude úplne komfortná situácia. Deti musia mať rúška, budú sa musieť udržiavať rozstupy, zariadenia musia byť pripravené, vyčistené. Od rodičov budeme žiadať, aby rešpektovali, že do školského zariadenia nebude môcť vstúpiť dieťa s podozrením na ochorenie COVID-19. Takisto, aby rešpektovali opatrenia na pôde škôl,“ povedal Fiabáne.

Oproti minulému školskému roku privítajú žilinské školy asi o 70 prvákov viac, do MŠ nastúpi približne o 62 detí menej. „Údaje sú podľa oddelenia školstva Mestského úradu (MsÚ) v Žiline predbežné, pretože konečné počty detí v MŠ i ZŠ budú známe až v polovici septembra. Počty detí sa môžu k 15. septembru ešte mierne upraviť. Niektorým z nich totiž môžu odložiť školskú dochádzku alebo ich rodičia zapísali dodatočne,“ doplnil hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Pripomenul, že v letných mesiacoch mesto zrekonštruovalo MŠ na Puškinovej ulici za takmer 90.000 eur a MŠ na Petzvalovej ulici za 440.000 eur. „V súčasnosti mesto realizuje rekonštrukciu MŠ Trnavská za 681.000 eur a MŠ Čajakova za viac ako 360.000 eur. Na zvýšenie kapacity škôlok a ich rekonštrukciu získala samospráva finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu,“ dodal Miškovčík.

Mesto Žilina je zriaďovateľom 14 ZŠ, 26 MŠ, dvoch základných umeleckých škôl a jedného centra voľného času.

Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Ďalšie správy a zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie