Správy

Žilinská nemocnica prechádza na nový systém: Pacientov prosí o trpezlivosť

Žilinská nemocnica ako prvá fakultná nemocnica na Slovensku na nový nemocničný informačný systém. Prinášame podrobnosti.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská nemocnica prechádza na nový systém: Pacientov prosí o trpezlivosť
Zdroj: TASR

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline prechádza ako prvá fakultná nemocnica na Slovensku na nový nemocničný informačný systém. Plánovaná modernizácia je financovaná zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR a nahrádza dve desaťročia staré technologické riešenie. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Nová technológia

,,Prechod na nový nemocničný systém predstavuje výnimočný zásah do chodu našej nemocnice. Ide o zásadnú a rozsiahlu zmenu, ktorá sa dotýka enormnej databázy údajov, informácií a predovšetkým práce našich zamestnancov. Staré technologické riešenie už nestačilo na aktuálne zmeny legislatívy, potreby vykazovania do zdravotných poisťovní či moderné funkcie. Nové prvky, ktoré sme do pôvodného systému pridávali, spôsobovali jeho spomalenie, neefektívnu prácu a mnohé z nich už ani nebolo možné implementovať," vysvetlil generálny riaditeľ FNsP v Žiline Igor Stalmašek.

Nová technológia podľa neho prinesie komfortné užívateľské prostredie a zefektívnenie prá­ce.

,,Zmenu nemocničného informačného systému v týchto dňoch sprevádza masívna migrácia dát, ktorá prenáša do nového dátového úložiska státisíce informácií o pacientoch, diagnózach, laboratórnych a biomedicínskych údajov, výkazníctva, ale i historických dát, súvisiacich s kompletnou dokumentáciou a prevádzkou celej nemocnice," doplnila Záteková.

Dlhšie čakačky

,,Každá zmena so sebou zo začiatku prináša určité obmedzenia a vyžaduje čas. Preto môže dôjsť k zvýšeniu čakacích dôb v ambulanciách, ktoré je však len dočasné a je spôsobené práve migráciou údajov," upozornil vedúci odboru informatiky a správy sietí žilinskej FNsP Peter Belan s tým, že technická podpora pre nový informačný systém je po dobu nasledujúcich troch mesiacov prevádzky zabezpečená externe dodávateľskou spoločnosťou a zároveň interne vlastnými zamestnancami.

Žilinská FNsP sa zároveň ospravedlňuje pacientom za vzniknuté obmedzenia v súvislosti s dočasným spomalením systému a predĺžením čakacích dôb. ,,Rád by som pacientom a tiež všetkým zamestnancom, vyjadril vďaku za trpezlivosť a ochotu počas tohto náročného obdobia. Verím, že spoločne túto nevyhnutnú zmenu zvládneme a po 22 rokoch nám pomôže priniesť do Žiliny ďalšiu historicky významnú modernizáciu," uzavrel Stalmašek.

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM