Rôzne

Žilinská diecéza oslávila 5. výročie vzniku

Na sviatok svojich patrónov sv. Cyrila, mnícha a Metoda, biskupa vo štvrtok 14. februára si Žilinská diecéza pripomenula 5.výročie svojho vzniku.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská diecéza oslávila 5. výročie vzniku
Foto: Iveta Hrabovská

Oslavy začali pontifikálnou svätou omšou v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline, ktorú celebroval a homíliu predniesol apoštolský nuncius Svätej stolice na Slovensku Mons. Mario Giordana. Koncelebrovali viacerí arcibiskupi a biskupi zo Slovenska, Poľska, Čiech a Moravy, kňazi Žilinskej diecézy aj z iných diecéz.

„Keď sa zrodí diecéza, je to taká voľná cesta. Treba sa rozhodnúť, odkiaľ začať. Čo sa týka Žilinskej diecézy, biskup Galis sa svojej služby ujal veľmi dobre a za 5 rokov sa toho urobilo veľmi veľa,“ zdôraznil apoštolský nuncius.

Na záver sv. omše prečítal kancelár biskupskej kúrie Mons. Michal Baláž pozdravý list Svätému Otcovi Benediktovi XVI. a v príhovore sa všetkým poďakoval domáci biskup.

„Prvých 5 rokov bolo náročných, ale zároveň aj radostných. Chcem poďakovať zvlášť kňazom, s ktorými som sa mohol počas tohto obdobia stretnúť, čo aj mne veľmi pomohlo, lebo som prišiel do diecézy, ktorú som ani teritoriálne ani personálne nepoznal. Teší ma, že sa pomaly zžívame a usilujeme sa napredovať, aby sme žili vieru a dedičstvo, ktoré nám zachovali sv. Cyril a Metod,“ uviedol biskup Galis.

V Mestskom divadle v Žiline následne pokračovala celodiecézna kňazská rekolekcia s prednáškou nitrianskeho biskupa Viliama Judáka na tému „Historické a politické súvislosti misie sv. Cyrila a Metoda medzi Slovanmi.“

Oslavy vyvrcholili slávnostnou svätou omšou v katedrále, ktorú večer celebroval žilinský biskup Tomáš Galis a počas ktorej zaznela premiéra vokálno-inštrumentálneho diela slovenskej chrámovej hudby – Staroslovienska omša od Pavla Kršku.

„Verím, že staroslovienska omša bude slúžiť k Božej oslave, k pozdvihnutiu nášho ducha, k prehĺbeniu našej viery a k celkovému obohateniu každého z nás,“ povzbudil v príhovore biskup Galis.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM