Žilinčan Albert (27) má vskutku neobvyklý koníček: Venuje sa jóge smiechu!
Žilinčan Albert Mehly (27) nie je tak úplne obyčajný čašník. Vyštudoval síce Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Čadci, no tento smer mu nikdy nejak špeciálne nesedel, vždy ho bavila jóga. Ako jej nadšenec sa po čase dostal k jóge smiechu, ktorú realizuje s ľuďmi v našom meste.

Čo to je jóga smiechu?
Joga smiechu (hasya yoga) spočíva v tom, že každý z nás sa môže smiať bez dôvodu, bez vtipov, humoru, komédie, alebo iných vonkajších podmienok. Smejeme sa na základe slobodného rozhodnutia, dobrovoľne a z vlastnej vôle. Smiech vyvolávame prostredníctvom kombinácie cvičení založených na smiechu v skupine, očného kontaktu a detskej hravosti. Práve skupinová dynamika vedie postupne k prirodzenému, spontánnemu a nákazlivému smiechu. Pri joge smiechu kombinujeme smiechocviky a ďalšie aktivity s jógovým dýchaním. To prináša do tela a mozgu viac kyslíku.
A ako si sa dostal k tejto zaujímavej odrode jógy ty?
Som často usmiaty s pozitívnym pohľadom na svet. Mnohí ma opisujú ako veľmi zodpovedného. Čokoľvek robím, robím to najlepšie ako viem a snažím sa vyšpičkovať k „dokonalosti“. Život je mi nekonečným priestorom na zlepšovanie. Roky sa venujem bojovým umeniam, ktoré sú pre realizáciu tohto postoja ako stvorené. Môj prvý kontakt s jogou smiechu bol prostredníctvom televízie v jednom dokumente o Indii.
Čo ťa na tom fascinovalo?
Nadchlo ma, že na svete existuje viac ľudí, ktorí dokážu byť šťastní len tak bez racionálneho dôvodu či humoru. Stačí im k tomu vlastné rozhodnutie a smiechocviky, pod vedením inštruktora v skupine. O pár rokov neskôr sa konal workshop jogy smiechu v rámci dňov zdravia v Žiline. Na vlastnej koži som si vyskúšal o čom to je a získal informácie o inštruktorských kurzoch v ČR. Počas štúdia som sa dozvedel, ako smiech spúšťa produkciu endorfínov a znižuje hladinu stresových hormónov. Rozhodol som sa, že teda vyskúšam šíriť osvetu aj ja sám.
Na čo je ešte dobrá jóga smiechu?
Je to výborný nástroj pre rozvíjanie empatie, rozvoj kreativity a utužovanie kolektívu. Cvičenie môže napríklad poslúžiť ako netradičný druh teambuildingu pre firmy.
V čom spočíva čaro smiechocvičení?
Mnohí sa domnievajú, že smiech nie je fyzicky náročný. Aktívne sa pri ňom zapájajú brušné svaly a hlavný dýchací sval – bránica. Dokáže krátkodobo zvýšiť tepovú frekvenciu, takže po pár cvikoch sa trošku spotíte. Malá fľaška s vodou vám počas cvičenia určite príde vhod, aby sa predišlo prípadnej dehydratácii.
Ako prebieha?
Začína sa krátkou rozcvičkou, ktorej účelom je zahriať a pretiahnuť najviac namáhané svaly. Dôležité je aj prekrvenie dlaní, čo zabezpečujú tlieskacie cviky. Medzi najobľúbenejšie patrí bojový pokrik smiechu. Všetky smiechocviky využívajú detskú hravosť a kreativitu, ktorú si celý život nosíme so sebou v srdci, čo je skutočne jediným predpokladom potrebným k účasti. Taktiež sa bohato využívajú prvky pantomími napodobujúce bežné situácie. Ich spojenie so smiechom pomáha získať zdravý nadhľad pri inak stresových zážitkoch.
A prečo práve názov „jóga smiechu“?
Prečo jóga? Smiech je vo svojej podstate špecifický spôsob dýchania, čo úzko súvisí s pranayama jogou. Plus, zakladateľ jógy smiechu Dr. Madan Kataria je rodený ind, takže kultúrne podškrtnuté – iný názov by asi nedával význam.
Foto: CreativePhotoTeam.com