Správy

Žilina si berie úver: Mesto vysvetľuje, na čo chce minúť milióny eur

Mesto bude financovať investičné akcie z úveru vo výške viac než šesť miliónov eur. Radnica naznačila svoje plány.

Ilustračný obrázok k článku Žilina si berie úver: Mesto vysvetľuje, na čo chce minúť milióny eur
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Mesto Žilina bude v najbližších rokoch financovať väčšie investičné akcie prostredníctvom úveru vo výške 6,5 milióna eur, ktorý v utorok (27. 4.) schválili poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) prostredníctvom videokonferencie. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Dlh mesta

„Úver od Primabanky, ktorá ponúkla pre mesto najvýhodnejšie podmienky spomedzi piatich oslovených bánk, bude samospráva splácať 15 rokov. Prijatie úveru umožňuje podľa stanoviska Útvaru hlavného kontrolóra aj priaznivá finančná situácia mesta. Úverová zadlženosť Žiliny je na hranici 25 percent bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka, po prijatí úveru tak dlh mesta mierne presiahne 25 miliónov eur,“ uviedol Miškovčík.

Kam potečú peniaze

Z čerpaného úveru chce mesto financovať napríklad rekonštrukciu Nového Bulváru v hodnote 2,5 milióna eur, v pláne je aj majetkové vysporiadanie verejného osvetlenia v celkovej sume jeden milión eur. „Ďalšie financie si vyžiada projektová dokumentácia na rekonštrukciu mestskej pamiatkovej rezervácie a tiež Námestia Andreja Hlinku. V pláne väčších investičných akcií sú aj stavebné úpravy budovy bývalej Základnej školy Hollého pre potreby materskej školy za 725 000 eur a druhá etapa kanalizácie v Považskom Chlmci,“ doplnil hovorca mesta.

„Prostriedky z úveru chce žilinská samospráva využiť aj na ostatné investičné akcie a na nákup nehnuteľností do svojho vlastníctva po schválení MsZ,“ dodal Miškovčík.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM