Jozef Legéň Správy

Žilina sa ponorí do sveta ticha: Tento deň bude o prelomení komunikačných bariér

Žilina sa 13. - 15. septembra 2013 ponorí hlbšie do sveta ticha. Svoje brány otvorí pre nepočujúcich z celého Slovenska, ktorí tu prídu oslavovať Medzinárodný deň nepočujúcich.

Ilustračný obrázok k článku Žilina sa ponorí do sveta ticha: Tento deň bude o prelomení komunikačných bariér
Zdroj: Webnoviny.sk

Komunikačné bariéry

Od roku 1958 sa každoročne organizujú na celom svete v každom štáte oslavy Medzinárodného dňa nepočujúcich. Na Slovensku sa konajú vždy v inom meste, v druhom alebo v treťom septembrovom týždni. Tento rok pripadla česť zorganizovať veľkolepé oslavy Žiline. Cieľom tohto podujatia je prelomiť komunikačné bariéry a vytvoriť most medzi počujúcimi a nepočujúcimi občanmi.

Už po tretí krát Žilina privíta občanov z celého Slovenska, ktorí svet vnímajú očami, počujú srdcom a rozprávajú rukami. Tohtoročné mesto ticha sa spoločne so všetkými organizátormi a sponzormi zapíše do kroniky Centra nepočujúcich. Komunita nepočujúcich takto získava možnosť obhajovať svoje práva a potreby a ukázať verejnosti, že s jej pomocou sa dokážu plne integrovať do bežného života.

Bohatý kultúrny program a súťaže

Súčasťou osláv Medzinárodného dňa nepočujúcich bude bohatý kultúrny program a rôzne športové súťaže. Taktiež sa tu v rámci súťaže MISS Nepočujúca Slovenska predstaví množstvo nepočujúcich umelcov a 12 nadaných dievčat z rôznych kútov Slovenska. Víťazka MISS Nepočujúca sa potom zúčastní svetovej súťaže krásy v Prahe.

Usporiadanie každoročnej septembrovej akcie Medzinárodného dňa nepočujúcich v súčasnosti patrí výlučne Asociácii nepočujúcich Slovenska (ANEPS), ktorá je aj členom Svetovej federácie Nepočujúcich (WFD) a Európskej únie nepočujúcich (EUD). Organizátorom tohtoročnej akcie je CN ANEPS Žilina na čele s predsedníčkou Mgr. Janou Filipovou. Prostredníctvom tohto podujatia sa pokúsia upozorniť verejnosť na prítomnosť nepočujúcich, oboznámiť s ich životom i každodennými problémami a počujúcim dá možnosť spoznať posunkový jazyk.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM