Webnoviny - Futbal

Žilina prehrala s Partizanom a nepostúpila

Futbalisti MŠK Žilina nepostúpili do skupinovej fázy premiérového ročníka Európskej ligy UEFA 2009/2010.

Zverenci českého trénera Pavla Hapala prehrali vo štvrtkovom odvetnom stretnutí play-off (4. predkola) druhej najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaže starého kontinentu v domácom prostredí s Partizanom Belehrad 0:2 (0:0) a nedokázali tak nadviazať na minulotýždňovú cennú remízu 1:1 zo srbskej metropoly. Úradujúci slovenský vicemajster sa mohol po druhý raz v rade predstaviť v hlavnej súťaži európskeho pohára č. 2, tentoraz však stroskotal v poslednom kole kvalifikácie. Vlani účinkovali Žilinčania ešte pod vedením trénera Dušana Radolského v základnej F-skupine poslednej edície Pohára UEFA, ktorý od ročníka 2009/2010 nahradila práve Európska liga.

Vo štvrtok večer boli na štadióne pod Dubňom domáci vo výbornej atmosfére v prvom polčase lepším mužstvom ako Partizan, no svoju prevahu nevedeli pretaviť do vedúceho gólu. Po zmene strán potom v rozpätí šiestich minút schladili hráčov aj fanúšikov MŠK dvoma presnými zásahmi do siete brankára Perniša Lamine Diarra a Brana Ilič.

Žreb hlavnej skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2009/2010 je na programe v piatok 28. augusta o 13.00 h SELČ v Sále princov v paláci kniežat Grimaldiovcov v Monaku. V osudí už nebude figurovať ani jeden slovenský klubový zástupca.

Výsledok:

MŠK Žilina (SR) – FK Partizan Belehrad (Srb.) 0:2 (0:0) Góly: 59. Lamine Diarra, 65. Ilič, ŽK: 46. Pečalka, 82. Lietava, 90. D. Kobylík – 78. Ljajič, rozhodovali: Nicolai Vollquartz – Torben Jensen, Henrik Kristensen (všetci Dán.), 10 650 divákov

Zostavy: Žilina: D. Perniš – Cimakuridze, Piaček, Šourek, Leitner – Pečalka – M. Vyskočil (64. Rilke), Adauto (63. Lietava), Jež, Patrik Mráz (72. D. Kobylík) – T. Oravec Partizan: M. Božovič – Stevanovič (85. Gavrančič), N. Djordjevič, Krstajič (56. Kneževič), Obradovič – Petrovič – Ilič, B. Jovanovič (66. Fejsa), Ljajič, Tomič – Lamine Diarra

V bránke MŠK napokon so sebazaprením nastúpil Dušan Perniš, ktorý má zlomený prst na pravej nohe. Oba tímy začali veľmi aktívne, hra sa rýchlo prelievala z jednej strany na druhú. V 5. min pekne prenikal Mráz, pýtal si pokutový kop, no neuspel. Prvú veľkú príležitosť mali Žilinčania. V 9. min Leitner našiel Oravca, ten si loptu spracoval výborne na prsiach a vnikol do šestnástky, no v poslednej chvíli zasiahol Krstajič. O minútu neskôr pálil Mráz z priameho kopu tesne nad. V 13. min nedokázal Oravec vysunúť do dobrej príležitosti Adauta a domáci takmer pykali. V závare pred Pernišom mohli zakončiť viacerí hráči Partizanu, napokon Ljajič pätičkou neuspel. Hostia potom prevzali iniciatívu, boli aktívnejší, vypracovali si viaceré pološance, ale v koncovke sa im nedarilo. Po trochu hluchých minútach mohlo zahrmieť tesne pred uplynutím polhodiny hry. Po Leitnerovom centri bol na zadnej žrdi úplne voľný Pečalka, jeho hlavičku z bezprostrednej blízkosti však zázračne zneškodni l gólman Božovič. V 33. min zapracoval v defenzíve Vyskočil, založil rýchly brejk, zle však vysunul Pečalku, ktorý už spätným centrom nenašiel spoluhráčov. V týchto momentoch Partizan akoby nestačil na domácich po kondičnej stránke, futbalisti MŠK boli rýchlejší vo väčšine osobných súbojov. V 36. min si Vyskočil dovolil kľučku na svojho obrancu, jeho technická strela však bola nepresná a hlavou na loptu tesne nedočiahol ani Oravec.

Po zmene strán sa do prvej šance dostal práve jediný vysunutý hrot MŠK Oravec, v 48. min mu ale v sľubnej pozícii strela ľavačkou vôbec nesadla. Šok pre viac ako 10-tisíc fanúšikov „žlto-zelených” prišiel z ničoho-nič v 59. min. Po nevinnej vyzerajúcej akcii dostal ideálnu prihrávku pred prázdnu bránku Lamine Diarra a aj keď si Perniš na loptu ešte siahol, na ceste do siete jej už nezabránil – 0:1. Už o šesť minút neskôr udreli Srbi po druhý raz a o postupujúcom bolo prakticky rozhodnuté, keďže hráči MŠK by museli na úspech streliť tri góly. Domáci futbalisti prenikajúcemu Iličovi ustupovali dovtedy, kým v 65. min spoza šestnástky nenamieril presne k ľavej žrdi – 0:2. V ďalšom priebehu mali Žilinčania šance aspoň na skorigovanie nepriaznivého stavu, technické pokusy striedajúceho Kobylíka a Oravca však išli tesne nad. V 79. neuspel po priamom kope hlavou ani Piaček. V zostávajúcich minútach sa už hostia sústredili najmä na pozorné bránenie a keďže v ďalších šanciach h Oravec a Piaček nezakončili presne, na prehre MŠK 0:2 sa už nič nezmenilo.