Správy Samospráva

Žilina bojuje so silnou poľadovicou: Mesto nasadilo všetky mechanizmy

Mesto Žilina hlási silnú poľadovicu. Na zimnú údržbu nasadila radnica všetky mechanizmy a v teréne má všetky stroje.

Ilustračný obrázok k článku Žilina bojuje so silnou poľadovicou: Mesto nasadilo všetky mechanizmy
Zdroj: TASR

V Žiline nasadili v súvislosti so silnou poľadovicou na zimnú údržbu všetky vhodné mechanizmy. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka cesty sú zjazdné, pričom zjazdnosť a posýpanie chodníkov sa rieši priebežne.

Doplnil, že počas zimnej sezóny je v pohotovosti nasadených šesť veľkých a päť malých sypačov s radlicami, štyri traktory, dva UNC nakladače a v prípade potreby ďalšie mechanizmy. ,,Treba brať do úvahy skutočnosť, že keď prší, stroje posýpajú menej frekventovane, keďže dážď soľ hneď zmyje. Rovnako je dôležité pripomenúť, že pri starostlivosti o cesty a chodníky sa pracovníci zimnej údržby sústreďujú najprv na frekventované úseky, trasy MHD, chodníky v centre mesta a cesty na sídliskách, chodníky pri školách, verejných inštitúciách a podobne. Pri stanovovaní významu cesty či chodníka sa prihliada aj na potreby zásobovania obyvateľstva, zabezpečovanie zdravotnej a požiarnej služby, ako aj iné spoločensky odôvodnené záujmy," podotkol hovorca mesta Žilina.

Pripomenul, že okrem miestnych komunikácií v celkovej dĺžke 255 kilometrov sa mesto stará aj o chodníky v dĺžke asi 220 kilometrov. ,,Vyčlenená suma na tohoročnú zimnú údržbu je približne 720.000 eur. V prípade nepredvídateľných okolností, ktoré môžu súvisieť najmä s poveternostnými podmienkami a z toho vyplývajúcou dĺžkou zimnej údržby, sa môžu náklady navyšovať," uviedol Miškovčík.

Mesto Žilina vykonáva zimnú údržbu v súlade s operačným plánom, ktorý je spolu s telefónnymi číslami na dispečing zverejnený na internetovej stránke mesta. ,,Na nej zverejňujeme aj aktualizované výkony v oblasti zimnej údržby na dennej báze. Zimnú údržbu pre samosprávu uskutočňuje zmluvný partner Žilinské komunikácie, a. s., no pri zabezpečení zjazdnosti komunikácií a chodníkov sú aj tento rok k dispozícii ďalší externí dodávatelia či aktivační pracovníci mesta," dodal Miškovčík.

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie