Aktualizované Barbara Dallosová Správy

Zaplavená časť Žiliny: Aktuálne INFO a FOTO z Bytčice

Pivnice, záhrady aj cesty v Bytčici zostali po vrtochoch počasia pod vodou. Na mieste sa pracuje na odstraňovaní následkov.

Ilustračný obrázok k článku Zaplavená časť Žiliny: Aktuálne INFO a FOTO z Bytčice
6
Galéria
Zdroj: Mesto Žilina

V žilinskej mestskej časti Bytčica naďalej trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Ten trvá od utorka (13. 10.), keď sa miestny Bytčický potok vylial z koryta a zaplavil ulicu Na stanicu. Voda zaliala spodné časti domov, pivnice, záhrady, garáže a miestne komunikácie.

Zasadal krízový štáb

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, mesto situáciu stále monitoruje a dobrovoľní hasiči so správcom toku, Slovenským vodohospodárskym podnikom, v súčasnosti na mieste odstraňujú následky prívalových dažďov.

„K aktuálnej povodňovej situácii zasadal aj krízový štáb mesta, ktorý ďalej koordinuje záchranné a zabezpečovacie práce. Na mieste ich na najkritickejšom úseku v Bytčici, ale aj v Trnovom a Vraní bol skontrolovať primátor mesta Peter Fiabáne s členmi krízového štábu,“ konkretizuje Miškovčík.

Hladina klesá

Podľa aktuálnych informácií voda postupne opadáva, v niektorých postihnutých častiach sa krízovú situáciu po výdatnom daždi podarilo vyriešiť odčerpávaním vody a uvoľnením vodného toku.

„Stavebné mechanizmy aktuálne odstraňujú korytá riek od nánosov bahna, kamenia a náletových porastov. Práce prakticky pokračujú stále od utorka večera. Povodňovú aktivitu monitorujeme na celom území Žiliny a v prípade potreby budeme reagovať ďalšími opatreniami,“ povedal primátor Peter Fiabáne.

Platí výstraha

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vyhlásil hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pre celý okres Žilina. Hladiny riek Čierny Váh, Rajčianka i Kysuca v noci následkom prívalových dažďov kulminovali a na viacerých miestach došlo k vybreženiu.

V niektorých prípadoch rieky spolu so splachmi pôdy z okolitých polí a dotokov z povrchových vôd spôsobili lokálne záplavy. Kritická situácia je po intenzívnych lejakoch vo viacerých častiach Slovenska. Je možné očakávať, že hladiny riek budú postupne klesať.

Aktualizované 15. októbra: Primátor Žiliny Peter Fiabáne odvolal vo štvrtok o 12.00 h tretí stupeň povodňovej aktivity v žilinskej mestskej časti Bytčica. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Pripomenul, že tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v utorok (13. 10.) na odporúčanie krízového štábu mesta po tom, ako sa Bytčický potok vylial z koryta a zaplavil ulice. „Voda nestíhala odtekať prirodzenými trasami a postupne zaplavila spodné časti domov, pivnice, záhrady, garáže a miestne komunikácie. Mesto od utorka popoludnia situáciu na vodných tokoch monitoruje,“ uviedol Miškovčík.

Do prác na odstraňovaní následkov prívalových dažďov sa zapojili dobrovoľní hasiči so správcom toku Slovenským vodohospodárskym podnikom. „Stavebné mechanizmy čistili korytá riek od nánosov bahna, kamenia a náletových porastov. Voda postupne opadla, v niektorých postihnutých častiach sa krízovú situáciu po výdatnom daždi podarilo vyriešiť odčerpávaním vody a uvoľnením vodného toku,“ dodal hovorca mesta Žilina.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie