Rôzne

Z brala Strečno sa zrútil 100-tonový skalný blok

Z brala pod hradom Strečno sa uvoľnil na uzavretú cestu I/18 spájajúcu Žilinu s Martinom približne 100-tonový skalný blok.

Ilustračný obrázok k článku Z brala Strečno sa zrútil 100-tonový skalný blok
Zdroj: TASR

Informáciu potvrdil projektový manažér pri sanáciách na brale Strečno Branislav Prelovský.

Včera po tom očisťovaní a skúšaní pohybov bloku nastala až kritická situácia, že sa nám celý ten blok začal hýbať. Stalo sa to, čo sme nechceli, že spadol na jedenkrát. Obávali sme sa, že by mohol celý spadnúť na komunikáciu a porušiť ju. Našťastie sa rozbil na menšie kusy, zatiaľ to vyzerá tak, že to bude v poriadku,“ uviedol s tým, že popoludní zasadne k situácii krízový štáb.

Na konci júna spadlo z pôvodne nesanovanej časti brala niekoľko skál. Výsledky geotechnického prieskumu následne ukázali, že pre kritickú situáciu v nesanovanej časti brala je potrebné vyhlásiť na území obce Strečno mimoriadnu situáciu, tá trvá až do odvolania.

Prelovský pripomenul, že pracovníci ihneď začali so zaisťovacími prácami. Aby ochránili vozovku pred padajúcimi skalami, pod skalný blok, ktorý je potrebné odstrániť, naviezli vrstvu štrku.

Cestu I/18 popod hrad uzavreli pre sanáciu v nedeľu 16. júla od 8.00 h, predpokladaný čas uzávery je do 30. júla. Cesta je uzavretá v smere od Žiliny pred parkoviskom pod hradom Strečno a v smere od Vrútok za Dubnou Skalou v mieste obojstranného parkoviska. Zákaz platí i pre chodcov a cyklistov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM