Kultúra

Výstava na Budatínskom hrade: Uvidíme poklady, ktoré dlho driemali v depozitári, FOTO

Kaplnka Budatínskeho hradu návštevníkom odkrýva sakrálne zbierky z regiónu horného Považia.

Ilustračný obrázok k článku Výstava na Budatínskom hrade: Uvidíme poklady, ktoré dlho driemali v depozitári, FOTO
6
Galéria
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Považské múzeum sprístupnilo v kaplnke Budatínskeho hradu v Žiline novú výstavu pod názvom V mene Božom. Jej súčasťou sú sakrálne zbierky z regiónu horného Považia, ktoré boli dlho ukryté v historickom depozitári múzea. Informovala o tom hovorkyňa Považského múzea Magdaléna Lacková.

Kaplnka s príbehom

Kaplnku Budatínskeho hradu dal v roku 1745 postaviť vtedajší majiteľ Budatínskeho panstva Anton Suňog, zasvätili ju Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Podľa kánonickej vizitácie zo začiatku 19. storočia je možné zistiť, ako približne kaplnka vyzerala a čo sa v nej nachádzalo.

„V interiéri boli murovaný zlátený oltár zdobený jemnou rezbárskou prácou, socha sv. Jána Nepomuckého, vyrezávaný zlátený svätostánok blankytne modrej farby so striebornými hviezdami a oltárny obraz Nepoškvrneného počatia Panny Márie,“ priblížila autorka výstavy a historička Považského múzea Dominika Hlobíková.

Ako dodala, okrem toho v kaplnke boli lavice pre veriacich, svietniky a lampáše. V sakristii sa nachádzala skriňa slúžiaca na bohoslužobný riad a liturgické oblečenie. Medzi zariadenie podľa Hlobíkovej patrili aj zlátený kalich, cibórium, orbikulus, kadidlo, navikula či sklenené ampulky na víno a vodu. Sväté omše sa tam konali do polovice 20. storočia, keď bola kaplnka koncom druhej svetovej vojny vyrabovaná a využívaná na iné činnosti.

Nič pôvodné sa nezachovalo

Z pôvodného zariadenia a vybavenia kaplnky sa nič nezachovalo. Považské múzeum sa rozhodlo návštevníkom priblížiť začiatok 20. storočia, keď kaplnka plnila duchovnú funkciu.

„Cirkevné odevy a sakrálne predmety sú viditeľným znakom transcendentálneho sveta, okrem toho sú plné symbolov a najmä pre duchovný život človeka majú veľký význam,“ uviedla hovorkyňa múzea.

Výstava bude pre verejnosť prístupná do 16. januára budúceho roka, a to od stredy do nedele v čase od 9.00 do 16.30 hod.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska a zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM