Vyhliadková veža na Dubni je spristupnená: Mesto však návštevníkov o niečo žiada...

Na Dubni sprístupnili novú rozhľadňu. Miesto ponúka krásne výhľady do okolia.

Soňa Vanovčanová
Ilustračný obrázok k článku Vyhliadková veža na Dubni je spristupnená: Mesto však návštevníkov o niečo žiada...
Zdroj: Mesto Žilina

Mesto Žilina dňa 26. marca oficiálne sprístupnilo verejnosti novú vyhliadkovú vežu na Dubni. Informovala o tom hovorkyňa Mesta Žilina Barbora Zigová.

„S výstavbou rozhľadne začala samospráva prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra na jeseň minulého roka, hoci prvotné plány postaviť vyhliadku pochádzajú už z roku 1995,“ uviedla Zigová.

„Som rád, že sa nám podarilo dotiahnuť tento projekt dokonca. Od dnešného dňa je rozhľadňa na Dubni oficiálne otvorená. Turisti z celého okolia tak môžu využiť nadchádzajúce sviatky a prísť sa pokochať skutočne unikátnymi výhľadmi na naše krajské mesto,“ uviedol prednosta mestského úradu Igor Liška.

Práce na výstavbe vyhliadkovej veže trvali podľa hovorkyne približne pol roka. Projekt bol financovaný z rozpočtu OOCR Malá Fatra a z dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby v celkovej výške 283 tisíc eur. Rozhľadňa je vysoká 27,4 metra a má 10 podlaží. Prvé nadzemné podlažie je vo výške 572 metrov nad morom, najvyšší bod veže je v nadmorskej výške 598 metrov. Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a obložená drevom. Vyhliadková veža je prístupná celoročne a je možné sa k nej dostať po turistických chodníkoch zo Zástrania a z Budatína.

„Žiadame turistov, aby svoje autá nechali zaparkované v týchto mestských častiach a na vyhliadku sa vydali po vlastných. Sme predsa len v prírode, kde vozidlá nemajú čo robiť. Prosíme, aby dbali na zeleň a neparkovali na priľahlých lúkach,“ vyzval prednosta.

Zároveň upozornil na dodržiavanie čistoty v okolí veže a poprosil verejnosť, aby si prípadný odpad vzala so sebou, pretože pri vyhliadke nie sú smetné nádoby.

Rozhľadňa má slúžiť ako priestor pre oddych a turistiku. V prípade nepriaznivého počasia ochráni návštevníkov prístrešok. „Verím, že táto vyhliadková veža poskytne Žilinčanom a návštevníkom regiónu nový priestor pre oddych a relax, pretože Dubeň má potenciál byť parkovým lesom celomestského významu,“ uzavrel primátor Choma.

Na vyhliadku bola v roku 2016 vyhlásená verejná anonymná architektonická súťaž. Záujem bol vysoký, prihlásilo viac ako 40 súťažiacich. Odbornú porotu najviac zaujal projekt architektov Ladislava Vikartovského a Gábora Nagya. Zhotoviteľom stavby bola firma HSF System SK, s.r.o.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame