Rôzne Správy

Vo Veľkej Rači odštartovala sezóna: Novinkou je rozhľadňa pri lanovke, FOTO, VIDEO

V stredisku sa už lyžuje. Novým lákadlom pre turistov má byť tiež rozhľadňa s galériou na vrcholovej stanici pri lanovke Dedovka.

Ilustračný obrázok k článku Vo Veľkej Rači odštartovala sezóna: Novinkou je rozhľadňa pri lanovke, FOTO, VIDEO
7
Galéria
Zdroj: TASR

Lyžiarsku sezónu v sobotu otvorili aj v stredisku Snowparadise Veľká Rača – Oščadnica. Uviedla to Alžbeta Giláni z marketingového oddelenia strediska, aktuálne je v prevádzke lanovka v Dedovke.

Časomiera pre lyžiarov

,,Postupne zasnežujeme aj ostatné zjazdovky, aby sme mohli prepojiť všetky tri doliny Dedovka, Marguška a Laliky," dodala Giláni.

Pre lyžiarov v rámci noviniek pripravujú verejnú časomieru. ,,Na zjazdovke bude vyčlenený úsek s bránkami. Lyžiari si tak budú môcť otestovať, za koľko sekúnd prejdú vymedzený úsek. K dispozícii máme aj detskú lyžiarsku škôlku s prekážkami a bránkami," uviedla Giláni.

Rozhľadňa i galéria

V sobotu slávnostne otvorili aj novú rozhľadňu, ktorá vyrástla na vrcholovej stanici pri lanovke Dedovka. Tá poskytuje výhľad na Malú Fatru, Javorníky, Kysucké i Moravsko-sliezske Beskydy.

Stavba sa týči v nadmorskej výške 924 metrov a podľa starostu Oščadnice Mariána Plevka ju postavili v rámci slovensko-poľského cezhraničného projektu.

V interiéri rozhľadne sa nachádza galéria plastík. Ich autorom je projektant stavby Stanislav Mikovčák. ,,Ku každej z týchto plastík sa viaže príbeh z miestneho regiónu," doplnil Plevko.

Rozhľadňu museli prispôsobiť náročným kysuckým podmienkam. ,,Už teraz je celá kamenná časť stavby obalená snehom. Počasie je také, že drevený posed by tu skrátka nevydržal," načrtol projektant. V spodnej časti preto použili kameň, vo vrchnej drevo. „Stavba je krytá, aby do nej nafučalo čo najmenej snehu,“ opísal Mikovčák.

Pri výrobe plastík projektant využil regionálne i historické prvky. ,,Je tam napríklad koleso, pretože tadiaľto kedysi viedla soľná cesta… Motyka zas predstavuje ženu s dieťaťom a podkova nad ňou batoh so senom, ktorý musela niesť, aby prežili zimu," priblížil Mikovčák.

Pozrite si zábery zo svahov i z novej rozhľadne v našej galérii a v priložených videách.

Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM