Jozef Legéň Rôzne

Vek Slovákov závislých od drog klesá: Skúšajú ich už žiaci!

Jednotkou na slovenskom drogovom trhu je marihuana a jej užívanie vykazuje alarmujúce čísla najmä u stredoškolákov. Súčasné drogové prostredie na Slovensku sa oproti minulosti zmenilo.

Ilustračný obrázok k článku Vek Slovákov závislých od drog klesá: Skúšajú ich už žiaci!

Kým povzbudzujúcou správou je, že na Slovensku sa z drogovej závislosti lieči čoraz viac užívateľov drog, smutnou informáciou je, že ich vek klesá.

Dominantné postavenie na drogovom trhu má marihuana. „Jej užívanie vykazuje alarmujúce čísla najmä u stredoškolákov,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú poskytla Eva Slováková z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva. Kým v roku 1995 malo skúsenosť s touto drogou necelých 9 percent z nich, v roku 2011 prieskum ukázal, že až 27 percent stredoškolákov túto drogu vyskúšalo.

Lieči sa rekordný počet ľudí

Európska správa o drogách za rok 2013 uvádza, že v roku 2011 absolvovalo liečbu závislosti až 1,2 milióna Európanov. Tento počet je rekordný. Podobný rastúci trend liečení drogovo závislých zaznamenávame aj na Slovensku, v roku 2011 absolvovalo liečbu v ústavných zdravotníckych zariadeniach 1 609 ľudí. Takmer polovica z nich sa liečila prvýkrát a takmer tri štvrtiny z nich mali menej ako 20 rokov.

Medzi liečenými mali najväčšie zastúpenie užívatelia stimulačných látok a tí, ktorí si drogu dávali injekčne. „Žiaľ, v Slovenskej republike narastá trend užívania psychoaktívnych látok, vrátane kombinácie nelegálnych látok s legálnymi, akými sú alkohol alebo kontrolované lieky na predpis,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Skúšajú čoraz mladší

Alarmujúci je podľa rezortu aj klesajúci vek tých, ktorí drogu užili prvýkrát. Viaceré prieskumy poukazujú na to, že s alkoholom a tabakom sa stretávajú už desaťročné deti a skúsenosti s nelegálnymi drogami majú žiaci posledných ročníkov základných škôl, prípadne študenti prvých ročníkov stredných škôl.
Riaditeľ Odboru koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog na ministerstve zdravotníctva Imrich Šteliar hovorí, že v roku 2011 sa z drogovej závislosti liečilo až 14 detí vo veku do 14 rokov.

Najčastejšie išlo o závislosť od marihuany, prípadne o problémy s prchavými látkami. V skupine tínedžerov sa počet liečených zvýšil až 20-násobne, liečbu absolvovalo 302 mladých a viac ako tretina z nich práve pre kanabis.

Vo finálnej fáze prípravy je Národná protidrogová stratégia 2013 – 2020, ktorá má prevencii a boju proti drogám pomôcť. Jej hlavnou úlohou je znížiť dopyt po drogách, potlačiť drogovú kriminalitu a nelegálny trh s drogami. Zlepšiť má tiež šírenie výsledkov monitorovania a dôsledne ich využiť pri tvorbe opatrení. „Musíme pôsobiť preventívne, vrátane nežiaducich sprievodných sociálnych javov, ktoré súvisia s užívaním drog,“ dodáva Zvolenská.

foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM