Soňa Vanovčanová Správy Samospráva

Státisíce eur a nové opatrenia: Pomôžu znížiť množstvo diviakov v Žiline?

Diviačia zver trápi niektoré mestské časti Žiliny už viac ako sedem rokov. Poslanci na ostatnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva rokovali o diviačej zveri v dvoch bodoch, ktoré zároveň odsúhlasili.

Ilustračný obrázok k článku Státisíce eur a nové opatrenia: Pomôžu znížiť množstvo diviakov v Žiline?
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Primátor mesta Žilina Igor Choma predložil Mestskému zastupiteľstvu informatívnu správu k Uzneseniu č. 43/2018, ktoré mestskí poslanci prijali na svojom februárovom zasadnutí. Týka sa Výzvy Okresnému úradu v Žiline a Poľovníckemu združeniu Hubertus na riešenie premnoženej diviačej zveri na území mesta Žilina.

Vedúci odboru životného prostredia MsÚ Andrej Vidra informoval o ploche, termínoch i finančnom dopade navrhovaných opatrení proti premnoženým diviakom na mestský rozpočet. Mestská polícia má zabezpečovať kontrolu dotknutých lokalít, aby nedochádzalo ku vytváraniu skládok biologického odpadu.

Odhadované náklady, ktoré predstavujú 324.000 eur, zohľadňujú činnosti potrebné vykonať počas prvého roka. Ide hlavne o odstraňovanie drevín. Opatrenia budú financované z mestského rozpočtu.

„Na vyznačenej ploche je potrebné odstrániť kríky a nálety, aby dochádzalo k čo najmenším možnostiam zdržiavania sa diviačej zveri v blízkosti ľudských obydlí. Nie je to jednoduché kosenie, ale kosenie porastov, kedy náklady sú vyššie. Tieto odhadované náklady sú na hornej hranici predpokladaných nákladov, takže skutočnosť môže byť nižšia,“ uviedol Vidra.

Výrub a odstraňovanie drevín by sa podľa Vidru vykonával len v mimovegetačnom období, teda v termíne od 1. októbra od 31. marca nasledujúceho roka.

Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline schválili na pondelkovom (23.4.) zasadnutí aj návrh opatrení, ktoré by mali pomôcť eliminovať výskyt diviačej zveri na území mesta. Podľa poslanca Martina Kapitulíka návrh vyplýva z toho, že diviaky voľne behajú po sídlisku Hájik a mestských častiach.

„Opatrenia spočívajú napríklad v pilotnom osadení polopodzemných kontajnerov na sídlisku Hájik, v Bánovej a Závodí. Čo je zároveň moderné, estetické a veľmi efektívne riešenie nakladania s odpadom. Potom v oprave súčasného plota na Hájiku, v ktorom sú diery. A jeho predĺžení o elektrický ohradník, ktorý zabezpečí na základe dotácie mesta poľovnícke združenie,“ vysvetlil Kapitulík.

„Ďalším opatrením je pravidelné kosenie a odpratávanie trávy, aby sme odtiaľ dostali larvy, ktoré lákajú diviačiu zver. Spolu s urbariátom zabezpečíme vykosenie náletových drevín na pozemkoch v ich správe. Na tento účel im poskytneme dotáciu, nakoľko to chceme rýchlo a efektívne riešiť. Ihneď po skončení vegetačného obdobia, kedy sa bude môcť kosiť. Práve v týchto náletových krovinách sa diviaky ukrývajú priamo v blízkosti obývanej zóny,“ doplnil Kapitulík.

Primátor Žiliny Igor Choma zdôraznil, že mesto bude nápomocné akýmkoľvek riešeniam, ktoré môžu eliminovať problém s diviačou zverou. „Pretože časom môže byť ohrozené zdravie alebo dokonca aj život niektorých občanov Žiliny. Preto je naozaj namieste podporiť návrhy, ktoré majú logiku a racio. V každom prípade stojí za to si ich odskúšať, či budú reálne v praxi účinné. Či už hovoríme o ohradníku, polozapustených kontajneroch, či vyčistení plôch,“ uviedol Choma.

Podotkol, že za najefektívnejšiu formu eliminácie diviačej zveri považuje ich riadený odstrel v súlade s platnou legislatívou. „Nadobro sa ich asi nezbavíme. To by naozaj muselo dôjsť k zásadnému zníženiu stavov diviačej zveri. Nielen v našej oblasti, ale možno aj v širšom okolí či v kraji, a to sa dá ťažko predpokladať. Preto si myslím, že akékoľvek opatrenie, ktoré prijme mesto súbežne s poľovníckymi združeniami, bude efektívne,“ dodal žilinský primátor.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM