Webnoviny - Rôzne

Slota žiada o zrušenie SMK a strany Most-Híd

Predseda SNS Ján Slota chce podať žiadosť na Generálnu prokuratúru SR, aby boli SMK a strana Most-Híd zrušené, ak sa dnes poslanci z týchto strán zúčastnia na stretnutí Fóra poslancov Karpatskej kotliny v Budapešti.

Na fóre sa stretávajú poslanci maďarskej národnosti z rôznych krajín, kde maďarská komunita žije. „SNS už po druhýkrát podá žiadosť na generálnu prokuratúru na zrušenie týchto dvoch politických subjektov, lebo sme presvedčení, že tento ich čin napĺňa podstatu trestného činu velezrady a v žiadnom prípade poslanci slovenského parlamentu, ktorí takto konajú, nemajú čo robiť v kreslách poslancov Národnej rady SR,“ povedal Slota na tlačovej besede SNS v parlamente. Avizoval tiež, že sa národniari obrátia aj na parlamentný imunitný výbor, aby poslancom SMK i Mostu bol odobratý ich poslanecký mandát. „Som presvedčený, že naše orgány budú v tomto konať a neskončí sa to tak, ako sa to skončilo niekoľkokrát, že zakaždým sa to stratí niekde v šuflíku s odkazom, že sa to odkladá,“ povedal šéf SNS.

Poslanci SMK by sa mali zúčastniť na piatkovom rokovaní Fóra poslancov Karpatskej kotliny, na ktoré sa chceli vybrať až po ukončení rokovania v Národnej rade SR. Nezaradení poslanci parlamentu, členovia strany Most-Híd, však na stretnutie do Budapešti neprídu, lebo v piatok majú stranícke rokovania pred sobotňajším snemom. Predseda strany Béla Bugár už neúčasť poslancov avizoval predsedníčke maďarského parlamentu Katalin Szili. Podľa Bugára neprichádza do úvahy ani možnosť poslať tam jedného z piatich poslancov. Ak by poslanci Most-Híd do Budapešti išli, ich iniciatívou by podľa Bugára bola snaha zmeniť uznesenie, ktoré na Slovensku vyvolalo nevôľu. Ide o uznesenie, podľa ktorého fórum poslancov je určitým spôsobom podriadené maďarskému parlamentu. „Toto považujeme za dôležité,“ dodal Bugár.

Predsedníctvo Smeru-SD v pondelok odsúdilo rozhodnutie poslancov SMK zúčastniť sa v piatok počas rokovania Národnej rady SR na rokovaní Fóra poslancov Karpatskej kotliny. „Toto rozhodnutie poslancov SMK znevažuje Národnú radu SR, lebo to je domovský parlament poslancov SMK,“ zdôraznil predseda Smeru-SD Robert Fico.

Účasťou poslancov SMK na rokovaniach fóra sa v roku 2008 zaoberala aj Národná rada SR. Parlament vyjadril hlboké znepokojenie nad premenou fóra na stálu inštitúciu maďarského parlamentu, kde bude poradným orgánom. Národná rada SR vyjadrila obavu, že maďarský parlament tak neprípustne zasahuje do záležitostí suverénnej SR, čo je v ostrom protiklade s hodnotami a princípmi EÚ.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie