Michal Demjanovič Samospráva

Samospráva dostavia ďalšiu časť cyklotrasy: Tá spája hrady Budatín a Strečno

Cyklisti sa môžu tešiť na 1,8 kilometra nového povrchu medzi výjazdom na Budatínsky most a lávkou pri biokoridore. S výstavbou sa ma začať o pár dní.

Ilustračný obrázok k článku Samospráva dostavia ďalšiu časť cyklotrasy: Tá spája hrady Budatín a Strečno
Zdroj: TASR

Zmluvu o poskytnutí grantu na dostavbu ďalšieho úseku cyklotrasy BikeKia, ktorá spája hrady Budatín a Strečno, dnes podpísali podpredseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jozef Štrba a správca Nadácie Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.

„Cyklisti sa môžu tešiť na 1,8 kilometra nového povrchu medzi výjazdom na Budatínsky most a lávkou pri biokoridore. Už o pár dní začneme s prácami a po skončení bude mať BikeKia 3,8 kilometra vyasfaltovaného povrchu, z čoho 3,4 kilometra bude súvislý asfaltový chodník,“ povedal podpredseda ŽSK.

Dlhodobý projekt

ŽSK schválil v rozpočte na dostavbu trasy 106.000 eur, zvyšných 50.000 eur financuje partner cyklotrasy, automobilka Kia prostredníctvom Nadácie Kia Motors Slovakia. „Výstavba cyklotrasy BikeKia patrí medzi naše dlhodobé projekty v oblasti firemnej filantropie už od roku 2012. Cyklistika naberá na Slovensku na popularite, preto veríme, že nový vybudovaný úsek pritiahne ďalších priaznivcov jazdy na bicykli. Prepojenie hradov Budatín a Strečno popri rieke Váh poskytuje naozaj príjemné prostredie na relax pre všetky vekové kategórie návštevníkov mesta Žilina a jeho okolia,“ uviedol po podpise zmluvy správca nadácie Dušan Dvořák.

ŽSK sa počas piatich rokov spravovania cyklotrasy BikeKia podarilo aj s podporou spoločnosti Kia Motors Slovakia okrem nového povrchu osadiť i cykloturistické značenie, drobnú architektúru, vybudovať lávku cez biokoridor a nainštalovať cyklosčítač. „Celkovo sme do cyklotrasy zatiaľ investovali viac ako 550.000 eur,“ doplnil podpredseda ŽSK.

Mohlo by vás zaujímať: Neviete kam vyraziť na bicykli? PREHĽAD cyklotrás v Žiline a okolí

Zdroj: TASR

Zvýšte opatrnosť

Podotkol, že o popularite cyklotrasy hovoria aj údaje o počte cyklistov, ktoré kraj získava zo sčítača umiestneného na lávke cez biokoridor. „Od začiatku tíkmi,"ohto roka prešlo po cyklotrase 52.000 cyklistov. Je to skvelá trasa a vďaka vyasfaltovaným úsekom ju využívajú aj korčuliari a mamičky s kočíkmi“ informoval Štrba.

Vedúca oddelenia cestovného ruchu Úradu ŽSK Barbora Zigová upozornila, že počas blížiacich sa stavebných prác by mali cyklisti zvýšiť ostražitosť a ohľaduplnosť. „Prosíme všetkých, aby jazdili na začiatku trasy od sútoku riek Váh a Kysuca opatrne a rešpektovali stavebnú techniku,“ uzavrela Zigová.

Čítajte tiež:

5 tipov na cykloturistiku v Žiline: Vybrať si dokáže naozaj každý !

Milovníci bicyklovania, zbystrite pozornosť: TIETO cyklotrasy chce vybudovať Žilina

Cyklotrasa pri Žiline
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM