Webnoviny - Rôzne

Rokovanie výboru NR SR je podľa Slotu naťahovanie nepodstatnej veci

Výsledok dnešného rokovania Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií vníma predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota ako umelé mediálne naťahovanie absolútne nepodstatnej záležitosti proti jeho osobe.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dnes rozhodol, že šéf SNS nedostane pokutu za to, že letel súkromným aerotaxi zo Žiliny do Chorvátska. O tom, či dostane pokutu za lety na požičanej prúdovej stíhačke, zatiaľ nerozhodol. Od šéfa národniarov bude požadovať ďalšie vysvetlenia.

Podľa Slotu sa výbor zaoberal podnetom občianskeho združenia, ktorý sa týkal „nafúknutej mediálnej bubliny – preverenia nedávneho letu do Chorvátska i požičania stíhačky od priateľa, ktoré občianske združenie spochybňuje len na základe výmyslov slovenských bulvárnych médií“. Ako vyhlásil Slota pre agentúru SITA, „pred niekoľkými týždňami som v zákonnej lehote do NR SR doručil vysvetlenie oboch záležitostí. Niektorými médiami spochybňovaný let do Chorvátska som doložil relevantnými dokladmi – faktúrou a potvrdením o zaplatení, vysvetlenie požičania stíhačky som doložil analýzou právnika. Trvám na tom, že výboru som poskytol všetky relevantné informácie a obe záležitosti som veľmi jasne vysvetlil.“

Výbor skúmal, či Slota ako poslanec parlamentu neporušil zákon o konflikte záujmov. Poslanci totiž nesmú prijímať žiadne dary. Na prípad upozornila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko, podľa ktorej nebolo jasné, či Slota za dopravu do chorvátskej Rijeky a za lety na stíhačke zaplatil. Túto formu daru by musel nahlásiť. Za let aerotaxi Slota zaplatil 2 300 eur, výbor preto konanie proti nemu zastavil.

Šéfka parlamentného výboru Ágnes Biró (SMK) spochybnila pokladničné doklady, ktoré Slota predložil. Podľa denníka Pravda za let do Chorvátska, kde Slota letel bez toho, aby sa on a posádka podrobili pasovej kontrole, polícia potrestala dispečerov žilinského letiska i pilotov českého aerotaxi. Dispečeri a piloti dostali pokutu po 33 eur. Slota pokutu nedostal, pretože má priestupkovú imunitu. Predseda SNS je členom dozornej rady Letiskovej spoločnosti Žilina, ktorá letisko prevádzkuje.

Slota výboru nepredložil doklady o tom, že platil za let cvičnou stíhačkou L29 Delfín podnikateľa Alexandra Moskalinu. Výboru poslal len stanovisko svojich právnikov o tom, čo je to dar.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM