Marcel Mojžiš Rôzne

PROGRAM: Kinematograf premietne filmy zdarma!

Letné večery, otvorené nebo nad hlavou a precízne vybraný film zadarmo! Presne toto budeme môcť zažiť už zajtra 26. júla do nedele 29. júla. Aj v Žiline sa totiž zastaví na svojej púti Slovenskom obľúbený Bažant kinematograf, ktorý ponúkne opäť kvali

Už po desiaty raz ľudí pozýva Bažant kinematograf na sériu filmových večerov pod holým nebom s novými českými a slovenskými filmami. V Źiline sa zastaví na Mariánskom námestí a zotrvá od 26. do 29. júla. Ľudia sa môžu tešiť dokopy na štyri atraktívne snímky.

[color=#ff0000]­[size=15]KOMPLET­NÝ PREHĽAD PREMIETANIA V ŽILINE[/color]

26.7.2012 o 21:30 – DOM[/size][/color]

Réžia: Zuzana Liová, Námet: Zuzana Liová, Scenár: Zuzana Liov,á Kamera: Jan Baset Střítežský, Juraj Chlpík, Hudba: Walter Kraft, Strih: Anna Johnson Ryndová
Hrajú: Miroslav Krobot, Judit Bárdos, Taťjana Medvecká, Marián Mitaš, Marek Geišberg, Lucia Jašková, a ďalší

Dom je celovečerný debut mladej slovenskej scenáristky a režisérky Zuzany Liovej, intímna dráma vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií. Film začal svoju cestu k divákom vo februári 2011 na prestížnom filmovom festivale Berlinale, a odvtedy bol uvedený a ocenený na mnohých medzinárodných filmových festivaloch vo svete. Zaujal výrazne aj doma, kde získal významné ocenenia: Český len 2012 pre T. Medveckú za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, a šesť slovenských národných filmových cien Slnko v sieti, vrátane ceny za najlepší film.

27.7.2012 o 21:30 – CZECH MADE MAN[/size][/color]

Réžia: Tomáš Řehořek, Scenár: Milan Bukovecký, Oto Klempíř, Jiří Hubáček Kamera: Antonio Riestra, Hudba: Karel Mařík, Strih: Pavel Hrdlička Hrajú: Jan Budař, Kateřina Brožová, Martin Písařík, Milan Šteindler, Pedja Bjelac, Zdeněk Srstka, Ester Kočičková, Antonín Duchoslav, Jana Krausová, a ďalší.

Czech Made Man sa s nadhľadom a bez servítky pozerá na uplynulých 20 rokov slobody. V originálnej českej komédii nakrútenej podľa skutočného príbehu Jan Budař stelesňuje jedného „šikovného“ biznismena, ktorý vám ukáže, ako zarobiť milióny bez práce, s noblesou a nadhľadom, ako ostať nažive a byť stále ťažko v pohode. Život kráľa internetových domén, ktorý rýchlo pochopí, že spoľahnúť sa musí jedine sám na seba. Totalitou 80-tych rokov sa ako tak pretlčie, prelomový November prežije medzi v bláznami v psychiatrickej liečebni a po revolúcii ho už nič nemôže zastaviť. Má všetko, dokonca plánuje veľmi netradičnú rodinu. Keď všetko vyzerá na happyend, osud sa zrazu štýlovo zvrtne.

28.7. o 21:30 – NEVINNOSŤ[/si­ze][/color]

Réžia: Jan Hřebejk, Scenár: Petr Jarchovský, Kamera: Martin Šácha, Hudba: Vladivojna La Chia, Strih: Vladimír Barák Hrajú: Ondrej Vetchý, Aňa Geislerová, Luděk Munzar, Hynek Čermák, Zita Morávková, Alena Mihulová, Anna Linhartová, a ďalší

Cesta z vrcholu na absolútne dno môže byť veľmi rýchla. Niekedy stačí jediná veta a človek príde o všetko, čo celý život budoval. Uznávaný lekár, milovaný otec a manžel čelí obvineniu z ťažkého zločinu. Zo dňa na deň vymení teplo domova za väzenskú celu, odkiaľ sa nevina nedokazuje práve ľahko. Zvlášť, keď druhej strane pomáha človek, motivovaný osobnou pomstou. Pravda vraj nakoniec vždy zvíťazí nad lžou a nenávisťou, nemusí však znamenať víťazstvo. Niekedy je to len prestávka pred ďalším, ešte náročnejším zápasom, v ktorom človek musí obetovať tajomstvá, ktoré mali ostať navždy skryté.

29.7.2012 o 21:30 – CIGÁN[/size][/co­lor]

Réžia: Martin Šulík, Námet: Marek Leščák, Martin Šulík, Scenár: Marek Leščák, Martin Šulík, Kamera: Martin Šec, Hudba: Vladimír Godár, Strih: Jiří Brožek
Hrajú: Janko Mižigár, Martin Hangurbadžo, Miro Gulyas, Miroslava Jarábeková, Martina Kotlárová , Atilla Mokos , Ivan Mirga, a ďalší Cigán je príbeh Adama, chlapca, ktorý sa po smrti svojho otca pokúša prekročiť hranice rómskej osady a zlepšiť život svojich súrodencov. Dostáva sa do konfliktu s rasovými, sociálnymi a kultúrnymi predsudkami , i s nepísanými zákonmi vlastnej komunity. Film sa odohráva v autentickom rómskom prostredí a hrajú v ňom skutoční Rómovia, ktorí hovoria svojím jazykom. Autori filmu nepátrajú po príčinách neradostnej situácie tejto komunity u nás, nehľadajú vinníkov, neposudzujú, ani nenaznačujú spasiteľské východiská.

Cigán bol v svetovej premiére uvedený na MFF Karlove Vary, kde získal 4 ocenenia, a popri viacerých medzinárodných oceneniach získal aj šesť cien Slnko v sieti 2012.

Foto: kinematograf.sk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie