Rôzne

Pri Hričove vypustia vodný kanál: Hrozí úhyn rýb?

Chystá sa revízia sústavy Hričov – Mikšová – Považská Bystrica. Ako to bude s rybami v ňom?

Ilustračný obrázok k článku Pri Hričove vypustia vodný kanál: Hrozí úhyn rýb?
Zdroj: TASR

Revízia kanálovej sústavy Hričov – Mikšová – Považská Bystrica, ktorú Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., plánuje spustiť od 12. augusta, nespôsobí masívny úhyn rýb. Informoval o tom hovorca spoločnosti Marián Bocák.

Vysvetlil, že ryby sa pri pomalom znižovaní hladín bez problémov dostanú do nižšej sústavy. „V prípade, že ryby uviaznu vo vypustenom kanáli, Slovenský rybársky zväz (SRZ) ich bude loviť a prenášať do iných revírov. Na postupoch a koordinácii pri vypúšťaní spolupracujeme so SRZ. Pri poslednej revízii v roku 2012 nastal minimálny úhyn rýb – zhruba 40 kusov, čo je pri vypúšťaní 17 miliónov metrov kubických vody mizivé percento,“ podotkol hovorca SVP.

Pripomenul, že vodnú stavbu Hričov postavili pre využívanie energetického potenciálu na rieke Váh. „Revíziu a s ňou spojené dočasné vypustenie nádrže preto považujeme za opodstatnené,“ uviedol Bocák.

Práce sa začnú vypúšťaním kanálovej sústavy, pričom znižovanie hladiny bude približne desať centimetrov za hodinu. „Práce na opravách sú naplánované od 2. septembra do 21. októbra. Od 21. októbra sa začne opätovné plnenie sústavy. Dosiahnutie minimálnych prevádzkových hladín predpokladáme 5. novembra pri priaznivých hydrologických podmienkach,“ dodal hovorca SVP.

Takto vyzeralo otvorenie Jánošíkových dní u Jánošov.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie