Soňa Vanovčanová Správy Samospráva

Podzemné priestory na Hájiku: Radní prezradili nové plány

Pod základnou školou na sídlisku Hájik sa nachádzajú nevyužívané podzemné priestory. Čo má mesto v pláne?

Ilustračný obrázok k článku Podzemné priestory na Hájiku: Radní prezradili nové plány
2
Galéria
Zdroj: Mesto Žilina

Pod základnou školou na žilinskom sídlisku Hájik sa ukrývajú obrovské podzemné priestory, ktoré mali kedysi slúžiť ako CO kryt. Informácie poskytla tlačová hovorkyňa Mesta Žilina Barbora Zigová.

Podľa Zigovej sa počas výstavy CO krytu v 80. rokoch minulého storočia podarilo presadiť, aby sa kryt do budúcnosti využíval aj na športové účely. Dnes tu teda možno nájsť vybudované základy pre bazén, sauny, squashové ihrisko či posilňovňu.

„Projekt sa napokon nedokončil a tieto podzemné priestory už desiatky rokov chátrajú. Vedenie mesta Žilina im však chce prinavrátiť svoj pôvodný účel. Začať by chceli od bazéna,“ uviedla hovorkyňa.

Svoje vízie predstavili na tlačovom brífingu vo štvrtok 8. februára 2018. „Na Hájiku sme objavili akúsi stratenú archu, ktorá ukrýva unikátny priestor, a ani mnohí obyvatelia sídliska o týchto miestach netušia,“ povedal zástupca žilinského primátora Patrik Groma. Mesto plánuje využiť tento priestor na športové a voľnočasové aktivity najmä pre deti a mládež. Na mestskom zastupiteľstve preto predložia návrh na zmenu rozpočtu. „Plánujeme vyčleniť sumu vo výške 50-tisíc eur na štúdiu a projektovú dokumentáciu, aby sme sa mohli uchádzať o výzvu z niektorých operačných programov a získať tak peniaze z externých zdrojov,“ priblížil zámery mesta zástupca primátora.

Kryt nebol nikdy dokončený ani skolaudovaný, a tak sa ani nenachádza v centrálnom registri ochranných stavieb civilnej ochrany. Je to mestský majetok a podľa slov prednostu mestského úradu v Žiline Igora Lišku, je v záujme samosprávy sa o tieto priestory starať.

„Veríme, že sa nám podarí dotvoriť tento priestor s okolitým prostredím a vznikne tak miesto, kde svoje uplatnenie nájdu predovšetkým mladí ľudia, ktorí tú budú môcť plnohodnotne tráviť svoj voľný čas,“ uzavrel prednosta.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM