Tlačové správy

Žilinská univerzita slávi úspechy v zahraničí: Pozrite, v čom je slovenským unikátom

Katedra energetickej techniky neustále pracuje na rozvoji, výskume a spolupráci s priemyslom. Silná spolupráca je vybudovaná v rámci Slovenska, ale svojimi úspechmi preráža aj do zahraničia, hlavne Nórska, Nemecka i susedných Čiech či Poľska.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská univerzita slávi úspechy v zahraničí: Pozrite, v čom je slovenským unikátom
Zdroj: Dnes24.sk

Hlavné zameranie pracovníkov katedry súvisí hlavne so znižovaním energetickej náročnosti objektov a technologických procesov, optimalizáciou spotreby energie a prúdenia tekutín a využívaním odpadového tepla. Okrem toho sa môže pýšiť aj znalosťami o obnoviteľných zdrojoch energie, optimalizáciou a meraním zdrojov tepla, či meraním znečisťujúcich látok a v energetike. V komerčnej sfére ju aj častokrát oslovujú firmy, ktoré potrebujú naprojektovať vykurovacie a vetracie zariadenia.

V súčasnosti je najväčšou výzvou energetiky, poskytovať nové zdroje energie, s cieľom minimalizovať dosahy na životné prostredie. „Naša katedra ako jediná na Slovensku vlastní palivový článok, ktorý zo zemného plynu súčasne vyrába elektrickú energiu a teplo pre potreby vykurovania,“ vraví doc. Ing. Radovan Nosek, PhD. zo Žilinskej univerzity.

Využitie takýchto palivových článkov sa predpokladá jednak v decentralizovanej výrobe elektriny a tepla (stacionárne palivové články) alebo v doprave a vozidlách na vodíkový pohon (mobilné palivové články).

Katedra taktiež vykonáva experimentálne merania na dvoch stirlingových motoroch, ktoré z odpadového tepla dokážu vyrobiť teplo na vykurovanie, ohrev teplej vody a na výrobu elektrickej energie. Ako pohon môže slúžiť široká škála palív, zároveň aj menej hodnotné palivá napr. odpadové teplo z rôznych prevádzok, pohony z radov obnoviteľných zdrojov energií napr. slnečná, geotermálna, biomasa, bioplyn, alebo aj zemný plyn.

Na katedre sú vytvorené špecializované pracoviská, ktoré sa zaoberajú riešením problematík v daných oblastiach – Pracovisko CFD simulácií, Pracovisko získavania nízkopotenciálneho tepla, Pracovisko malých zdrojov tepla a analýz palív.

Všetko potrebné o Katedre energetickej techniky Žilinskej univerzity nájdete TU: http://ket.uniza.sk/

Žilinská univerzita slávi úspechy v zahraničí: Pozrite, v čom je slovenským unik
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM