Jozef Milan Rôzne

Zbytočná komisia pre úroveň prašnosti?

(ilustračné foto) (TASR) – Predstavitelia ružomberskej radnice a celulózovo-papiernického koncernu Mondi SCP ponúkajú komukoľvek zo širokej verejnosti miesto v pracovnej skupine monitorujúcej úroveň prašnosti v metropole dolného Liptova. Občianski ak

„Hlavným zámerom pracovnej skupiny je vyhodnotenie zdrojov prachu a navrhnutie čo najúčinnejších opatrení na ich odstránenie. Kto má záujem o prácu v nej, môže sa do 24. februára prihlásiť prostredníctvom našej komisie pre územné plánovanie, výstavbu a životné prostredie (cez e-mailovú adresu matis@ruzomberok.sk – pozn.red.), ktorá potom vyžrebuje jedného spomedzi prihlásených záujemcov,“ informovala hovorkyňa mesta Michaela Milá.

Predseda občianskeho združenia Ochrana ovzdušia dolný Liptov Rastislav Šaravský nevidí veľký význam vytvárania nezáväzných pracovných skupín. „Naše dlhoročné márne dovolávanie sa na kompetentných úradoch a inšpekciách životného prostredia, ktoré si to donekonečna pohadzujú ako horúci zemiak, ma presviedča, že štát nie je schopný zabezpečiť práva svojich občanov,“ zdôraznil. „Preto som skeptický, čo by s tým mohla urobiť nejaká pracovná skupina, ktorá má preverovať niečo, o čom všetci už dávno vieme svoje. Namerané hodnoty znečistenia ovzdušia sú v Ružomberku mnohonásobne vyššie a nedá sa to zvaľovať iba na dopravu, lebo tá je v iných mestách ešte intenzívnejšia, ani na menších znečisťovateľov,“ konštatoval pre TASR Šaravský.

Podľa poslanca mestského zastupiteľstva Martina Alušica je divný postup, keď má úroveň prašnosti posudzovať skupina za účasti jedného z najväčších znečisťovateľov. „Mali by ju tvoriť nezávislí fundovaní odborníci. Mimochodom, nedávno sme zaviazali vedenie mesta, aby dalo spraviť analýzu vzoriek z príslušnej hydrometeorolo­gickej stanice. Zvýšená miera chorobnosti horných dýchacích ciest, alergií a zhubných ochorení v Ružomberku musí mať nejakého pôvodcu,“ dodal pre TASR.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM