Jozef Milan Rôzne

Vodiči, zvykajte si na jeseň: Tu je pár rád, ako jazdiť...

Už je to pomaly, ale isto tu. Namiesto tepla a slnka nás najbližšie mesiace skôr čakajú hmly, lejaky a mokré cesty. Na jesenné počasie si musia dať bacha aj tí, čo sedia za volantom. Inak to s vami aj vašim autom môže poľahky skončiť zle-nedobre. Prečítajte si rady od policajtov, ako na to.

Ilustračný obrázok k článku Vodiči, zvykajte si na jeseň: Tu je pár rád, ako jazdiť...
Foto: Jozef Milan

Vodiči si v týchto dňoch postupne musia zvykať, že letné nahradzuje typicky jesenné počasie. S tým súvisia aj častejšie dažde a zákonité hromadenie vody na cestách. Je preto dôležité nehazardovať, dať dole nohu z plynu a prispôsobiť svoju jazdu stavu vozovky, ako aj poveternostným podmienkam. Práve v takomto počasí je totiž veľká pravdepodobnosť, že sa vozidlo stane neovládateľné v dôsledku tzv. akvaplaningu. Ten nastáva vtedy, keď je medzi pneumatikou a cestou viac vody, ako dokáže dezén na vašich gumách odviesť.

Ako na akvaplaning

Auto „pláva“ a v dôsledku toho sa nedá ovládať. „Správnou reakciou je dať dolu nohu z plynu a zošliapnuť spojku. Treba vyrovnať volant a čakať, až pneumatika dosadne na vozovku. Pri šoférovaní treba držať volant dvoma rukami a zbytočne neriskovať predbiehaním. Použitie bezpečnostných pásov by malo byť aj v takýchto prípadoch samozrejmosťou,“ opisuje, ako v takýchto situáciách reagovať policajná hovorkyňa Jana Vrbická.

Za zníženej viditeľnosti prispieva k bezpečnej jazde najmä zníženie rýchlosti, ale aj používanie svetiel do hmly. Hmlové svetlá smie vodič použiť za hmly, dažďa alebo sneženia. K bezpečnosti v takýchto prípadoch pridáva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky na potrebnú mieru. Dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám.

V jesennom období sa v blízkosti ciest – najmä medzi obcami – vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri. Zvýšené riziko stretu s ňou je najmä v noci a ráno. Práve vtedy môže byť znížená viditeľnosť a aj pozornosť šoférov. „Ak sa už zviera dostane na vozovku, vodičom neodporúčame, aby sa vyhli prekážke vo vysokej rýchlosti. Následky šmyku môžu byť väčšie ako zrážka so zvieraťom. To platí hlavne pri jazde na diaľnici,“ upozorňuje J. Vrbická.

Bacha na poľnohospodárov

Ak sedíte za volantom, bacha si treba dať aj na prebiehajúce poľnohospodárskych práce v blízkosti ciest. V týchto miestach možno totiž predpokladať znečistenú vozovku, najmä blato, lístie. Aj tu tak treba vopred počítať so zvýšeným rizikom šmyku. Pozor treba dávať i na cyklistov. Tí nezriedka za zníženej viditeľnosti jazdia na neosvetlenom bicykli a navyše bez reflexných prvkov.

„Vodiči musia v sťažených poveternostných podmienkach najmä predvídať. Sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov,“ prizvukuje policajná hovorkyňa. Majitelia áut by nemali v jesennom období zabúdať ani na skontrolovanie osvetlenia svojho vozidla a funkčnosť jeho stieračov.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM