Ivana Milanová Samospráva

Viac ako 11 miliónov do župných regiónov

Na zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (25.4.2016) schválili poslanci prvú úpravu župného rozpočtu. Nové investície vo výške 11,4 mil. eur tak poputujú do regiónov Kysuce, Horné Považie, Turiec, Liptov a Orava na rekonštrukcie ciest, divadiel, sociálnych služieb, škôl či nemocníc

Ilustračný obrázok k článku Viac ako 11 miliónov do župných regiónov
Zdroj: ŽSK

„Finančné prostriedky sú určené nielen na odstránenie havarijných stavov, ktoré potrebujú urýchlené riešenie, ale rovnako aj pre zvýšenie kvality a komfortu pacientov v župných nemocniciach, vodičovna našich cestách, žiakov stredných škôl či divákov v našich divadlách a klientov domovov sociálnych služieb. Do každého regiónu sme vložili financie, ktoré sa nám podarilo aktuálne vyčleniť. Napríklad už čoskoro plánujeme pokračovať v obnove cyklotrasy BIKEKIA, ktorá spája dominanty Horného Považia – hrad Strečno a hrad Budatín. Vyasfaltujeme ďalšie úseky tak, aby v lete mohli cyklisti, korčuliari i mamičky s deťmi využiť túto cestu pre voľnočasové aktivity. Podarilo sa nám pre BIKEKIU vyčleniť viac ako 56-tisíc eur a verím, že postupne dokončíme celý cyklochodník,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár.

Do kultúry Žilinská župa investuje napríklad aj v regióne Orava. Oravská galéria v Dolnom Kubíne vďaka 30-tisíc eurám zakúpi špeciálny lodný výťah, vďaka ktorému sa uľahčí manipulácia s loďou, ktorá preváža turistov na obľúbený Slanický ostrov. Liptovská knižnica G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši zase prejde rekonštrukciou budovy. Zatekajúca strecha získa novú tvár a ochráni sa tak oddelenie detskej literatúry ohrozené nepriaznivým počasím.

„V oblasti sociálnych služieb čakajú zmeny Centrum sociálnych služieb STRANÍK v Žiline. Spolu 100-tisíc eur využijeme na rekonštrukciu kúpeľní, kanalizácie a rozvodov a tiež obnovu plynovej kotolne v Zástraní. Znížiť energetickú náročnosť chceme prostredníctvom novej centrálnej plynovej kotolne aj v DSS v Turčianskych Tepliciach, kde investujeme ďalších 340-tisíc eur,“ uviedla riaditeľka odboru sociálnych vecí Marta Pauková.

V oblasti školstva vyčlenil ŽSK v úprave rozpočtu i prostriedky pre Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. „Spolu 190-tisíc eur nám umožní zrekonštruovať strechu, elektroinštaláciu, osvetlenie a zároveň zatepliť budovu a dosiahnuť tak šetrenie energií,“ doplnil žilinský župan. Strechu opravia aj v Strednej priemyselnej škole v Martine v hodnote 90-tisíc eur a v stavebných úpravách bude ŽSK pokračovať tiež na Kysuciach. Zateplenie a výmena okien na budove dielní vo výške 300-tisíc eur zlepší prostredie Strednej odbornej škole strojníckej v Kysuckom Novom Meste a študentom Strednej odbornej školy technickej v Čadci pribudne nová telocvičňa. Investícia 400-tisíc eur prinesie moderné športovisko škole, ktorá ako jedna z mála telocvičňu zatiaľ nemala.

Milión eur je určený aj pre Liptovskú nemocnicu v Liptovskom Mikuláši. „Nové prístrojena európskej úrovni, ktoré nemocnica vďaka vyčleneným prostriedkom zakúpi, zabezpečia pacientom ešte kvalitnejšiu starostlivosť. Okrem prístrojového vybavenia však pokračujeme rovnako v rekonštrukcii budovy očného pavilónu, kde sme nedávno otvorili i našu župnú lekáreň. Ďalšia etapa so sebou prinesie obnovu druhého poschodia, kde vznikne očná chirurgia. Ide o nemalé finančné prostriedky, na ktoré nám prispela na výjazdovom rokovaní v Liptove aj Vláda SR, preto verím, že sa nám všetko podarí a budeme naďalej znižovať modernizačný dlh našich nemocníc, ktorý sme zdedili,“ uzavrel J. Blanár.

Zdroj: Lenka Záteková: hovorkyňa ŽSK

Zdroj: ŽSK
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM