Rôzne Správy

V budúcom roku by mal vzrásť rodičovský príspevok aj materská dávka

Rodičia by si mohli v budúcom roku finančne prilepšiť. Zvýšiť by sa mal rodičovský príspevok aj materská dávka. O koľko im pribudne do rodinného rozpočtu?

Ilustračný obrázok k článku V budúcom roku by mal vzrásť rodičovský príspevok aj materská dávka
Zdroj: TASR

Vláda sa k týmto krokom zaviazala vo svojom programovom vyhlásení na najbližšie roky. Cieľom oboch noviel je podľa rezortu práce zlepšovať finančnú situáciu rodín s deťmi.

Viac z materského

V novele zákona o sociálnom poistení navrhuje MPSVR SR zvýšiť percentuálnu sadzbu materského zo súčasných 70 percent denného vymeriavacieho základu na 75 percent.

„Vplyvom predmetného opatrenia budú mať osoby poberajúce materské nárok na približne 100 % čistého príjmu, ktorý dosahovali pred vznikom nároku,“ skonštatovalo ministerstvo práce v predkladacej správe k novele zákona, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od 1. mája budúceho roka.

Vyšší rodičovský príspevok

V druhej novele zákona navrhuje zvýšiť rodičovský príspevok od budúceho roka na 213,20 eura zo súčasných 203,20 eura. Návrh zákona by mal tiež nadobudnúť účinnosť od 1. mája budúceho roka.

Rodičovský príspevok sa na Slovensku nezvyšoval v rokoch 2014, 2015 a ani v tomto roku, pretože sa neupravovali sumy životného minima.

„Rodičovský príspevok sa bez zmeny výšky, teda v sume 203,20 eura, poskytoval v roku 2015, poskytuje sa aj v roku 2016 a mal by sa poskytovať aj v roku 2017. Návrhom sa zabezpečí zvýšenie rodičovského príspevku nad rámec zákonom ustanovenej úpravy sumy rodičovského príspevku,“ objasnilo ministerstvo práce.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM