Tomáš Batiz Správy

Ružomberok zažije dni plné Fullu a lásky: Na čo všetko sa môžeme tešiť?

V Ružomberku sa môžeme tešiť na festival, ktorý bude venovaný Ľudovítovi Fullovi. Prečítajte si ďalšie informácie o podujatí.

Ilustračný obrázok k článku Ružomberok zažije dni plné Fullu a lásky: Na čo všetko sa môžeme tešiť?
Zdroj: TASR

Ružomberok si buduje svoju novú značku. Salzburg má Mozarta, Viedeň Gustáva Klimta – mestá po celom svete sa usilujú vyzdvihnúť niečo zaujímavé a pozitívne, čo je pre ne charakteristické. Nový festival Fullove dni chce zmeniť Ružomberok na mesto Ľudovíta Fullu. Informoval o tom Norbert Gašaj, organizátor podujatia.

„18. – 20. septembra 2019 sa v Ružomberku koná nultý ročník Fullových dní – viacdňového multižánrového mestského festivalu s poslaním pripomínať Fullovo dielo, zviditeľňovať to najlepšie z domácej scény, prinášať nové podnety, meniť tvár mesta a skvalitňovať život v ňom,“ zhodnotil Gašaj.

„Ľudovít Fulla patrí medzi naše národné poklady. Je čas, aby zažiaril na celom Slovensku a aby sa jeho dielo dostalo aj do európskeho kontextu,“ hovorí akademický maliar prof. Ján Kudlička, hlavný poradca primátora pre kultúru. Práve on, osobný priateľ majstra a znalec Fullovho diela, živil viac ako 30 rokov myšlienku pripomínať Fullovo mimoriadne dielo verejnosti.

Prof. Kudlička inšpiroval k akcii ďalšieho Ružomberčana – Roba Kolára, vydavateľa Ružomberského magazínu, podnikateľa, miestneho aktivistu a filantropa. Ten inicioval založenie tradície Fullových dní. „Mojím cieľom je jednak priblížiť dielo slávneho rodáka Ružomberčanom a širokej verejnosti, a zároveň pomocou Fullovho mimoriadneho diela dostať Ružomberok na kultúrno-spoločenskú mapu Slovenska aj Európy.“

Významná časť Fullových dní sa uskutoční v priestoroch SNG – Galérie Ľudovíta Fullu, ktorá oslavuje 50. výročie od svojho založenia. Mestský festival vyvrcholí v piatok 20. septembra premiérou filmového dokumentu o Fullovi „Zamatne“, vystúpením folklórnej skupiny Liptov, RK Jazz bandu, krstom SP „Fulla“ rapera Ley Skeletonna, či skupiny Banda. Nultý ročník Fullových dní zavŕši koncert skupiny Vidiek.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Ružomberka a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM