Ivana Milanová Správy Samospráva

VEDELI STE, ŽE: Na väčšine križovatiek Ružomberka už máme zelenú vlnu?!

Mesto dnes informovalo že, dlho očakávaná zelená vlna na semaforoch hlavných ciest mesta sa postupne zavádza do praxe. Projekt stál radnicu 14 930 eur.

Ilustračný obrázok k článku VEDELI STE, ŽE: Na väčšine križovatiek Ružomberka už máme zelenú vlnu?!
Zdroj: Mesto Ružomberok

Dlho očakávaná zelená vlna na semaforoch hlavných ciest mesta sa postupne zavádza do praxe. Projekt spoločnosti Heldis s. r. o. za 14 930 eur zaplatila radnica. Na väčšine križovatiek Ružomberka už plynulý prejazd funguje.

„Progresívny systém riadenia dopravy na strategických dopravných ťahoch v meste Ružomberok" – to je názov projektu, ktorého realizácia v teréne sa začala ešte v apríli tohto roku. „Vtedy bol dokončený audit skutočného technického stavu a vybavenia všetkých zariadení cestnej svetelnej signalizácie. Zároveň sa zahájil nepretržitý monitoring pohybu motorových vozidiel na vybratých úsekoch hlavného ťahu Ružomberkom," vysvetľuje Dušan Mataj, vedúci kancelárie primátora mesta.

Výsledkom je detekcia prechodu každého auta, so zaznamenaním času, smeru jazdy, rýchlosti, ako aj celkovej medzery medzi dvomi vozidlami za sebou. Monitoring trval nonstop, 24 hodín denne. „Po vyhodnotení výsledkov boli vytvorené nové signálne plány pre semafory v Ružomberku tak, aby v nich bol zohľadnený audit aj monitoring," hovorí Mataj. Dodáva, že semafory, nastavené na zelenú vlnu, už sú nastavené na križovatkách SCP a Lidl, ako aj Nemocnica a Hypernova.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Po úplnom dokončení projektu a jeho uvedení do praxe sa dosiahnu dva hlavné atribúty. Znovu má slovo Dušan Mataj: „Zrýchli sa prechod mestom Ružomberok na strategických ťahoch východ-západ a sever-juh, bez výrazného negatívneho vplyvu na obmedzenie dopravy v iných častiach mesta. Zároveň sa zníži počet zastavení áut pri prejazde mestom. A práve tento jav sa nazýva zelenou vlnou, alebo presnejšie, koordinácia signálnych plánov radičov."

Zároveň bola na ružomberských semaforoch zavedená nová služba – krátke blikanie zelenej, tesne predtým, ako má naskočiť oranžová a potom červená. „Je to bežné a už zďaleka to upozorní vodiča, že signál zelenej sa čoskoro zmení."

Momentálne je v Ružomberku šesť svetelných križovatiek – SCP, Lidl, Hypernova, Kaufland, Nemocnica a Shell. Všetky boli budované v období uplynulých viac ako 12 rokoch. Križovatky Hypernova a Kaufland sú zdvojené, jeden radič obsluhuje signály dvoch susediacich semaforov. Technológiu semaforov SCP, Kaufland, Hypernova a Nemocnica spravuje a prevádzkuje mesto, svetelná signalizácia Lidl je v správe tohto reťazca. V súčasnosti mesto rokuje o prevode vlastníctva, o podobný krok sa bude usilovať aj pri križovatke Shell na Žilinskej ceste.

Prečítajte si tiež:

TIPY na VÍKEND: čo ponúkne Ružomberok prvý októbrový víkend?

Basketbalistky Ružomberka začínajú s tromi posilami a novou kapitánkou

Zdroj: Mesto Ružomberok
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM