Tlačové správy

Pre budúce mamičky: Čo môžete očakávať od nemocníc v našom regióne?

Na Slovensku sa ročne narodí takmer 56 tis. detí . Veľká väčšina z nich sa narodí v niektorej z našich pôrodníc. Aká je spokojnosť doterajších rodičiek a ako sú na tom pôrodnice v našom regióne?

Ilustračný obrázok k článku Pre budúce mamičky: Čo môžete očakávať od nemocníc v našom regióne?
Zdroj: TASR

Počet narodených detí v SR sa pohybuje okolo 55 tis. ročne a má mierne klesajúcu tendenciu (r. 2009 – 61 445 detí , r. 2013 – 54 986 detí).

Pôrod je najčastejšou príčinou hospitalizácie na Slovensku a pre ženu je to často jediná hospitalizácia v živote. Tehotná žena, pokiaľ nemá zdravotné komplikácie, nie je pacientka. Tehotenstvo nie je choroba. Je to „iný stav“, nie však choroba. Z tohto „iného stavu“ vyplýva veľa zásadných potrieb žien – rešpekt, podpora, dôvera, bezpečie. Otázkou ostáva, či sú tieto potreby žien napĺňané.

V posledných rokoch sa veľa hovorí o kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nielen v súvislosti s pôrodmi a pôrodnicami. Čoraz častejšie je počuť aj hlas žien a rôznych ženských organizácií, ktorých cieľom je, aby starostlivosť o ženu v období okolo pôrodu bola poskytovaná partnersky. Zo skúseností žien je zrejmé, že veľkej časti žien sa takejto rešpektujúcej zdravotnej starostlivosti nedostáva. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, sa klientsky presadzujú predovšetkým v súkromných centrách a nemocniciach. Ženy majú skôr tendenciu požadovať služby na určitej úrovni, ak si za nadštandardnú starostlivosť platia, ale samozrejme – je to hlavne o ľuďoch, s ktorými sa v danej pôrodnici stretnete.

Naše pôrodníctvo v číslach:

  1997 2000 2012
Počet narodených detí 59 356 55 366 55 715
Vek prvorodičiek 22 – 22 rokov 21 – 22 rokov 27 – 28 rokov
Počet detí narodených mimo manželstva 8 982 10 132 19 705
Počet detí narodených v manželstve 50 374 45 234 36 010

S poklesom počtu pôrodníc sa znížil aj posteľový fond v našich gynekologicko – pôrodníckych pracoviskách, a to z 3 822 lôžok v roku 2000 na 2516 v roku 2013 (pričom počet narodených detí stúpol).

Už tri roky na Slovensku prebieha hodnotenie pôrodníc, z ktorého vyplýva, že sa u žien zhoršuje vnímanie odbornosti personálu, či vôľa ísť znova rodiť do tej istej pôrodnice. Ženy oceňujú, ak si môžu zvoliť sprevádzajúcu osobu a tiež podporu včasného kontaktu s ich narodeným dieťatkom. V tomto bode hodnotenia však majú pôrodnice zatiaľ najnižšie zisky, podobne ako v podpore dojčenia.

Spokojnosť hodnotiacich žien sa medziročne znižuje.

Na rozdiel od nich, experti pri hodnotení pôrodníc medziročne konštatujú posun k lepšiemu vo všetkých hodnotených parametroch, zároveň však upozorňujú na neustále sa zvyšujúce percento cisárskych rezov (29,7% v r. 2011). Otázkou je, či sa naše ženy stávajú náročnejšími alebo majú pôrodnice tendenciu zhoršovať sa v napĺňaní potrieb rodiacich žien.

Informácie o kvalite a tom, čo ľudí v pôrodnici čaká, sú veľmi dôležité, znižujú strach a zvyšujú dôveru v zdravotníkov. Svojou skúsenosťou môžete prispieť aj vy. Ak ste rodili v uplynulom roku, podeľte sa o svoj zážitok a oznámkujte svoju pôrodnicu. Za odpoveď môžete vyhrať ročnú zásobu plienok.

Pôrodnice v Martine, Ružomberku a Liptovskom Mikuláši

Ak sa chystáte rodiť práve v Liptovskom Mikuláši, nemusíte túto pôrodnicu dopredu o tom informovať, ani chodiť tu do poradne pre tehotné. Je potešiteľné, že tu akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať. V tejto pôrodnici zatiaľ neponúkajú možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. V Liptovskom Mikuláši majú dva oddelené pôrodné boxy. Nájdete v nich klasickú pôrodnú aj nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, pôrodný vak, veľké lopty. Je tu i prehrávač na hudbu.

V blízkej ružomberskej pôrodnici ženy nájdu tri pôrodné boxy. Jeden z nich je oddelený úplne, ostatné dva sú v jednej miestnosti – oddelené stenou. Sú tu však moderné pôrodné postele, ktoré sa dajú polohovať a využiť na rôzne polohy najmä pre druhú dobu pôrodnú. Na úľavu od bolesti môžu ženy využiť pôrodný vak, veľké lopty, prehrávač s hudbou, aromolampu či sprchu. Keď sa dieťatko narodí a je v poriadku, môže byť s mamou nepretržite od prvej chvíle po pôrode. Toto deklaruje pôrodnica a značná časť žien, ktorá pôrodnicu ohodnotila, to potvrdzuje. V ružomberskej pôrodnici ženy oceňujú aj poradenstvo pri dojčení, ktoré tu poskytujú vyškolené sestry. Okrem toho ponúkajú všetkým rodičkám písomné materiály a informácie na nástenke.

V martinskej pôrodnici má žena – po predchádzajúcom dohovore s konkrétnym lekárom – objednať si konkrétneho pôrodníka. Poplatok je 165 €. Okrem odborného prístupu personálu tu ženy oceňujú i nadštandardný apartmán. Okrem samostatného sociálneho zariadenia je tam manželská posteľ, detská postieľka, televízor, chladnička, mikrovlnka, rýchlovarná kanvica, šatníková zostava a prebaľovací pult pre dieťatko. To, že môže byť nová rodinka takto krátko po pôrode spolu, je neoceniteľný zážitok pre všetkých.

(PR) – Za obsah zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM