NOVÁ POLITIKA v známom stredisku: Takto za parkovanie pri Jasnej nezaplatíte ani euro

V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku chcú menej áut. Pri najbližšej lyžovačke tak návštevníkov čaká nový režim.

Ilustračný obrázok k článku NOVÁ POLITIKA v známom stredisku: Takto za parkovanie pri Jasnej nezaplatíte ani euro
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

V Jasnej pripravujú nový režim pre individuálnu automobilovú dopravu, ktorého cieľom je znížiť záťaž životného prostredia a motivovať ľudí k bezplatnému parkovaniu v podhorí, väčšiemu využívaniu hromadnej dopravy a zdieľaniu áut. Informoval o tom manažér komunikácie Tatry mountain resorts (TMR) Marián Galajda.

Nový koncept

Za avizovanými zmenami je podľa hovorcu TMR tlak verejnosti ako aj ochranárskych združení znížiť zaťaženie Demänovskej doliny individuálnou automobilovou dopravou.

„Lyžiarske stredisko Jasná v súčinnosti s obcou Demänovská Dolina, urbármi a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov prinášajú nový koncept, ktorého cieľom je eliminovať stúpajúce zaťaženie Jasnej automobilovou dopravou v situácii, kedy je počet verejných parkovacích miest v stredisku limitovaný a je verejným záujmom zvýšiť využívanie ekologickejšej hromadnej dopravy. K zníženiu počtu zaparkovaných áut v najvyššie položených častiach strediska prispeje aj zrušenie nelegálnych parkovacích plôch, ku ktorému sa pristúpilo v spolupráci s urbármi. Nový režim parkovania v Jasnej vstúpi do platnosti od otvorenia prevádzky strediska,“ ozrejmuje Galajda.

Nový koncept je podľa Galajdu postavený na štyroch pilieroch, ktorými sú zvýhodnenie návštevníkov využívajúcich hromadnu dopravu, zvýšenie intenzity kyvadlovej dopravy, koniec parkovaniu na nelegálnych plochách a spoplatnenie parkovísk v stredisku.

K svahu kyvadlovkou

Cieľom nových pravidiel je motivovať ľudí, aby autá nechali na bezplatnom záchytnom parkovisku Pavčina Lehota na začiatku Demänovskej doliny a odtiaľ sa do strediska dopravovali kyvadlovou dopravou.

„Práve kvôli tomuto účelu sme spolu s obcou ako aj prevádzkovateľom strediska posilnili kapacity kyvadlovej dopravy o tretinu v porovnaní s uplynulými obdobiami. Chceme, aby sa tento druh dopravy stal prvou voľbou pre návštevníkov a preto mu budeme venovať veľkú pozornosť,“ uviedla Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

Viac ľudí v aute

Riešenia majú tiež nabádať ľudí k zdieľanej doprave. A teda, keď už autom, nie poloprázdnym.

„Zámerom je zvýšiť vyťaženie automobilov jazdiacich dolinou tak, aby sa ľudia spájali a nechodili do strediska v poloprázdnych autách, aby viac zdieľali svoje voľné miesta. Môžu odstaviť auto na bezplatnom záchytnom parkovisku a odtiaľ sa vyviezť hore skibusom alebo jedným autom namiesto troch. Získajú pohodlie auta, ušetria na parkovnom a najmä pomôžu Demänovskej doline,“ vysvetľuje starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.

Kto dostane zľavu?

Všetky ostatné oficiálne parkovacie miesta prevádzkované lyžiarskym strediskom ako aj ďalšími subjektami budú spoplatnené. Na spoplatnených parkovacích plochách lyžiarskeho strediska dôjde v porovnaní s letným režimom spoplatnenia k niekoľkým úpravám.

„Spoplatnenie parkovania sa bude týkať všetkých parkovísk nachádzajúcich sa na nástupných bodoch do strediska. Majitelia sezónnych skipasov Šikovná sezónka PREMIUM budú mať parkovanie počas lyžiarskej sezóny bezplatné, lyžiari s jedno a viacdňovými skipasmi zakúpenými cez Gopass budú parkovať so zľavou 30%. Rovnakú zľavu budú môcť využiť aj klienti s ďalšími produktmi zakúpenými cez GOPASS na daný deň. V praxi tak bude parkovanie priamo v stredisku dostupné za ceny od 5 eur,“ uviedol riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.

Samostatnú kategóriu tvorí parkovisko na Bielej púti hneď vedľa lanovky – to bude ponúkať limitovaný počet parkovacích miest, ktoré si môže klient ako jediné vopred rezervovať a zakúpiť cez Gopass. Pri COMFORT PARKINGU žiadne zľavy platiť nebudú.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM