Jozef Milan Šport

Nová lezecká stena na GSA: Aké je riziko úrazu?

Minulú sobotu záchranári HZS Veľká Fatra otvorili novú lezeckú stenu na Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku. Predviedli ukážky základov lezenia a záchrany horolezca. Ukázali základy viazania uzlov, upozornili na bezpečnosť pri lezení a všetkým záujemcom pomohli zdolať prvé metre na lezeckej stene.

Ilustračný obrázok k článku Nová lezecká stena na GSA: Aké je riziko úrazu?
Zdroj: Dnes24.sk

Otvorenie atraktívneho športoviska bolo súčasťou Dni sv. Andreja, ktorým si škola a študenti pripomenuli oslavy patróna školy. Riaditeľ GSA Kamil Nemčík odpovedal na pár otázok RK24.

Čo si sľubuje GSA od atraktívnej lezeckej steny?

  • Sľubujeme si atraktívnejšie prostredie pri výchove a vzdelávaní na telesnej výchove a pri voľnočasových aktivitách.Ďalším momentom je vytváranie vzťahu k sebe samému, k sebapoznaniu, cez aktivizáciu vlastných schopností, ktoré sú nevyhnutné pri lezení: zodpovednosť, sústredenosť, pozornosť, kontrola a pod. a pestovanie vzťahu k prírode, lebo cez tieto aktivity je možné vytvoriť vzťah k horám a prírode, športu vôbec.

Zvažovali ste aj riziká úrazov, resp. nešťastí?

  • Riziká úrazov sú eliminované niekoľkými faktormi:
  1. Lezecká stena je profesionálna – s certifikátom a dokladom, záručnou dobou, pravidelnými prehliadkami a pod.
  2. Liezť môžu žiaci školy len v doprovode a istení učiteľom telesnej výchovy, ktorý má na to oprávnenie a kurz.
  3. Na stenu nemôže vyliezť žiak bez toho, aby bol zaistený proti pádu: musí mať všetky potrebné prostriedky proti pádu: lano, sedačku, prilbu.
  • Pri súhre týchto faktorov je riziko úrazu eliminované na minimum. Žiaci školy sú na akcie školy, vyučovací proces i voľnočasové aktivity organizované školou poistení a po zabezpečení všetkých prostriedkov prípadnú zodpovednosť školy bude riešiť odškodnením poisťovňa.

zdroj: hzs.sk/ gsa.sk/ rk24

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM