Správy

Kalamita na Liptove: Búrky odrezali od elektriny tisíce domácností, kde je to najhoršie?

Vyčíňanie počasia zamestnalo energetikov. Tisíce domácností je bez energie a elektrikári sú v teréne.

Ilustračný obrázok k článku Kalamita na Liptove: Búrky odrezali od elektriny tisíce domácností, kde je to najhoršie?
Zdroj: Stredoslovenská distribučná

Nočné búrky zapríčinili energetickú kalamitu na území stredného Slovenska. Vyše 30 000 odberných miest malo prerušenú distribúciu elektriny na viac ako tri minúty. Momentálne je bez elektriny vyše 9 000 odberných miest. Najviac zasiahnuté sú okresy Rimavská Sobota, Poltár, tiež regióny Liptov a Považie. Vo štvrtok (15. 7.) to uviedol hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Elektrikári v teréne

V okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš je momentálne bez elektriny približne 2000 odberných miest, na Považí je to viac ako tisíc odberných miest.

„Momentálne ešte stále beží vyhľadávanie porúch, keďže v noci neboli podmienky dostatočne dobré na to, aby naši elektrikári mohli v teréne identifikovať konkrétne miesta. Museli počkať, kým sa počasie trochu zlepší a na svitaní vyrazili do terénu. Budú intenzívne vyhľadávať všetky poruchové miesta a postupne ich opravovať,“ ubezpečil hovorca.

Popadané stromy

Poruchy sú na úrovni vysokého i nízkeho napätia. Najprv budú odstraňovať poruchy na vysokom napätí, následne podľa dostupných kapacít aj na nízkom. Príčinou sú podľa hovorcu popadané konáre či stromy, ktoré poškodili vodiče aj samotné stĺpy a stožiare. Ako zdôraznil, odstraňovanie porúch bude niekde trvať hodiny, inde možno aj dlhšie, v závislosti od rozsahu poškodenia. „Budeme však robiť všetko preto, aby sme poruchy odstránili čo najskôr. Tam, kde sa to bude dať, budeme odberateľov prepínať na okruhy, ktoré nie sú poškodené. No v mnohých prípadoch budú musieť odberatelia čakať až na odstránenie poruchy,“ skonštatoval Gejdoš.

Na Liptove sú najviac zasiahnuté Liptovská Osada, Východná, Kráľova Lehota a Liptovská Sielnica.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM