Správy

Žilinský kraj využil z poľsko-slovenskej spolupráce milióny eur: Kam presne putovali?

Žilinská župa využila z projektu Interreg takmer 14 miliónov eur. Peniaze pritiekli do viacerých regiónov.

Ilustračný obrázok k článku Žilinský kraj využil z poľsko-slovenskej spolupráce milióny eur: Kam presne putovali?
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Do Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) smerovalo z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020 takmer 40 miliónov eur, čo predstavuje približne 22 percent celkovej alokácie. Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej využil samosprávny kraj z tohto balíka takmer 14 miliónov eur.

Investície do turistických lákadiel

Krajská samospráva za tieto prostriedky zrekonštruovala viaceré úseky ciest v prihraničných regiónoch a investovala ich do revitalizácie a rozvoja múzeí.

„V areáli Budatínskeho hradu prešla komplexnou rekonštrukciou za takmer jeden milión eur hospodárska budova, v ktorej vznikol výnimočný výstavný priestor pre drotársku expozíciu. Program pomohol obnoviť a zrekonštruovať aj bývalý objekt fary na Oravskom hrade. Do prevádzky sa podarilo uviesť železnicu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Aktuálne sa realizuje projekt, v rámci ktorého sa znovu obnoví historická železničná trať vo Vychylovke,“ uviedla hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

Mikroprojekty

Doplnila, že ŽSK ako správca fondu mikroprojektov poskytol z tohto programu celkovo ďalšie štyri milióny eur pre mestá, obce a ostatných žiadateľov z verejného sektoru zo Žilinského kraja. „Mikroprojekty sú pre nich mimoriadne atraktívnym nástrojom, hlavne v oblasti rozvoja kultúrneho dedičstva, cestovného ruchu a vzdelávania. Mikroprojekty v území podporili 70 kilometrov cezhraničných chodníkov, 30 kultúrnych pamiatok a urobilo sa množstvo spoločných cezhraničných miestnych aktivít na podporu zamestnanosti,“ dodala Lašová.

Pripomenula, že na uskutočnenie projektov vyčlenili z Európskeho fondu regionálneho rozvoja celkovo 178,6 milióna eur. „Pomerne ich mohlo využiť celkovo päť regiónov poľsko-slovenského pohraničia. Najviac finančných prostriedkov vo výške 101 miliónov eur sa investovalo do ochrany, propagácie a rozvoja prírodných zdrojov a kultúrneho dedičstva. Sumu takmer 60 miliónov eur určili na rozvoj cestnej infraštruktúry, zjednodušujúcej komunikácie medzi Slovenskom a Poľskom, a takmer 8,3 milióna eur vyčlenili pre oblasť vzdelávania,“ uzavrela hovorkyňa ŽSK.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM