Uprednostňujete prírodné vodné plochy? Riskujete poriadne problémy!
Sinice, či mikroorganizmy dokážu nášmu organizmu poriadne zavariť. Aj Martinčania uprednostňujú kúpanie na prírodných vodných plochách, je to však bezpečne?

Mnohí z nás vyrážajú počas horúcich letných dní k vode. Využívame kúpaliská, ale aj prírodné vodné plochy. Podľa Tatiany Červeňovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine je však kúpanie v spomínaných prírodných vodných plochách nebezpečné a to hlavne zo zdravotných dôvodov.
„Sú vodne plochy ktoré sú zabezpečené a kontrolované príslušnými orgánmi. U nás v Turci prírodné vodné plochy odsúhlasené a také, ktoré podliehajú nášmu dozoru, nemáme."
Pokiaľ voda nie je kontrolovaná v pravidelných intervaloch nemožno vraj zaručiť zdravotnú bezpečnosť pre kúpajúcich sa. „V prípade takéhoto kúpania treba samozrejme pomýšľať hlavne na mikrobiálne riziká z vody, jednak čo sa týka rôznych infekcií, ktoré by mohli vzniknúť v rámci pokožky, močového ústrojenstva, zápalov očí a podobne,“ prízvukuje Červeňová. Myslíte si, že môžete nezávadnosť vody posúdiť len na základe vášho zraku? Omyl.
„Tá voda môže podľa nášho uváženia a zraku vyzerať úplne v poriadku, ale vždy je potrebné laboratórne zistiť, čo obsahuje".
Ako ďalej informuje Červeňová, "mali sme už podnety na niektoré vodné plochy v minulých obdobiach, kde sme robili rozbory, ktoré ale nevychádzajú v poriadku. Vychádza tam mikrobiálna kontaminácia, rôzne sinice, kultivovateľné mikroorganizmy, ktoré naozaj nie sú vhodné pre styk s ľudskou pokožkou.“
Medzi preferované lokality Martinčanov patria hlavne tie na Lipovci a Šútove , ani jedna zo spomínaných prírodných vodných plôch však nepodlieha kontrole orgánov. „Šútovo ako také dokonca spadá pod RUVZ Dolný Kubín v rámci rozdelenia regiónov ako takých," dodala Červeňová. Kúpanie na prírodných vodných plochách je na vlastné riziko.