han Správy

Medveďa, ktorý stratil PLACHOSŤ, usmrtili! Kde sa už nemusia obávať tohto zvieraťa?

Zásahový tím Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR uspal a usmrtil medveďa, ktorý nezvratne stratil plachosť. Pohyboval sa v okolí obce Belá-Dulice v okrese Martin.

Ilustračný obrázok k článku Medveďa, ktorý stratil PLACHOSŤ, usmrtili! Kde sa už nemusia obávať tohto zvieraťa?
Zdroj: www.pixabay.com

Približne štvorročná medvedica navštevovala osídlené oblasti od júna 2020. Zásahový tím odvtedy urobil 44 výjazdov a pokúšal sa zviera odohnať. Informovali o tom z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.

Pri stretnutí s človekom medveď nejavil známky plachosti, zámerne sa približoval, bránil si potravu z odpadových nádob.

„Neznepokojilo ho plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou, či paintballovým strelivom. O krátky čas sa do lokality opätovne vrátil. Príčinou synantropizácie medveďa boli pôvodne nezabezpečené odpadové nádoby. Zásahový tím preto pod dozorom veterinárneho lekára zviera uspal a usmrtil,“ konkretizovali z envirorezortu.

Eutanáziu zvieraťa považujú ochranári zo ŠOP SR za najkrajnejšie riešenie. Pristupujú k nemu len vtedy, keď sa preukáže strata plachosti a rizikové správanie. Zviera pre jeho rizikové správanie nebolo vhodné premiestniť do inej lokality.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM